Michałek Bolesław

Bolesław Michałek to jeden z najważniejszych polskich filmoznawców i krytyków filmowych. Jest patronem dorocznej nagrody miesięcznika „Kino” dla autora najlepszej, polskiej książki o filmie. Laureat nagród im. Karola Irzykowskiego w 1959, 1969 i 1977. Scenarzysta filmowy.

Michałek urodził się w 12 czerwca 1925 roku w Toruniu. Był współtwórcą nurtu „kina moralnego niepokoju”, mając bezpośredni wpływ na kształtowanie polityki produkcyjnej polskiego kina w latach 70. i 80. jako kierownik literacki zespołu filmowego “X” Andrzeja Wajdy i “Tor” Krzysztofa Zanussiego. Pod jego kierownictwem wyprodukowano m.in. takie dzieła jak “Ziemia obiecana”, “Człowiek z marmuru”, “Człowiek z żelaza”, “Bez znieczulenia” oraz “Panny z Wilka”, “Wodzireja”, “Aktorów prowincjonalnych” i “Gorączkę” Agnieszki Holland.

Michałek ukończył wydział historii i socjologii sztuki Uniwersite Libre w Brukseli w 1949. Był członkiem i kierownikiem zespołów redakcyjnych najważniejszych polskich pism o kinie: „Filmu” i „Kina”. Wykładał na łódzkiej PWSFTviT i uczelniach w Waszyngtonie i w Moguncji. Ponadto dwukrotnie był prezesem Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej FIPRESCI.

Po 1989 był ambasadorem RP we Włoszech i dyrektorem programowym Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Jako scenarzysta debiutował w 1977 scenariuszami do filmów o międzywojennej Polsce – „Sprawa Gorgonowej” Janusza Majewskiego i „Śmierć prezydenta” Jerzego Kawalerowicza, dla którego później napisał też „Spotkanie na Atlantyku”. Współpracował przy scenariuszu „Dantona” Andrzeja Wajdy, a wspólnie z nim i Agnieszką Holland napisał scenariusz do „Eine Liebe In Deutschland”.
Ostatnim scenariuszem Michałka był „Łabędzi śpiew” (1988) Roberta Glińskiego.

Bolesław Michałek zmarł 29 sierpnia 1997 roku w Warszawie.

Wybrana filmografia

  • 1971 – ,,Beczka Amontillado” reż. Leon Jeannot
  • 1976 – ,,Andrzej Wajda” reż. Jerzy Domaradzki
  • 1977 – ,,Śmierć prezydenta” reż. Jerzy Kawalerowicz
  • 1977 – ,,Sprawa Gorgonowej” reż. Janusz Majewski
  • 1980 – ,,Spotkanie na Atlantyku” reż. Jerzy Kawalerowicz
  • 1983 – ,,Eine Liebe in Deutschland” reż. Andrzej Wajda
  • 1984 – ,,Trzy młyny” reż. Jerzy Domaradzki
  • 1988 – ,,Łabędzi śpiew” reż. Robert Gliński

Wybrane nagrody i wyróżnienia

Nagroda im. Karola Irzykowskiego za osiągnięcia w publicystyce i krytyce filmowej za książkę “Sztuka faktów”, studium “Fellini-moralista przeciwko poecie” oraz cykl felietonów “Kino’58” publikowanych w “Nowej Kulturze” przyznawana przez Klub Krytyki Filmowej SDP, Nagroda im. Karola Irzykowskiego za osiągnięcia w publicystyce i krytyce filmowej za publikacje w tygodniku “Film”, przyznawana przez Klub Krytyki Filmowej SDP, Nagroda im. Karola Irzykowskiego za osiągnięcia w publicystyce i krytyce filmowej przyznawana przez Klub Krytyki Filmowej SDP, ŁABĘDZI ŚPIEW – Nagroda Szefa Kinematografii (Przewodniczącego Komitetu Kinematografii) za twórczość filmową w dziedzinie filmu fabularnego i inne.