Żnin

Żnin to miasto na Pałukach, położone pomiędzy Jeziorem Żnińskim Dużym i Jeziorem Żnińskim Małym. Jego nazwa pochodzi prawdopodobnie od staropolskiego „żnieja” oznaczającego żniwa. Liczne odkrycia archeologiczne potwierdzają, że pierwotna osada leżała na szlaku bursztynowym.

 Pierwsza wzmianka o Żninie pochodzi z 1136 roku, był on wówczas osadą targową i grodem kasztelańskim i przez kilka stuleci nieoficjalną stolicą arcybiskupów gnieźnieńskich. Prawa miejskie z rąk biskupich uzyskał z w 1263 roku w formie lokacji na prawie magdeburskim. W 1343 roku rozpoczęto budowę murów miejskich a w połowie XV w. dodatkowo opasano ziemno-wodnym systemem obrony artyleryjskiej. Żnin, razem z ościennym zamkiem w Wenecji, tworzył zespół obronny. W XV wieku miasto było jednym z ważniejszych ośrodków miejskich Wielkopolski, warzono tu wyśmienite piwo i wypiekano doskonały chleb. W tym czasie wybudowano również słynną Basztę, będącą do dziś symbolem miasta.

Od początku XVII wieku datuje się upadek Żnina, najpierw związany z zarazą a potem ze zniszczeniami w wyniku potopu szwedzkiego i licznymi pożarami. W wyniku I rozbioru Polski miasto znalazło się na terenie zaboru pruskiego, potem na stało się częścią Księstwa Warszawskiego, aby po upadku Napoleona znowu wrócić pod władanie pruskie. Rozwój gospodarczy miasta zaczął nabierać rozpędu dopiero w drugiej połowie XIX wieku. Zbudowano wówczas liczne zakłady przemysłowe, m.in.: browar, wytwórnię octu, młyn parowy czy cukrownię, na której potrzeby powstała istniejąca do dziś kolej wąskotorowa.

Do najważniejszych zabytków Żnina należą m.in.: gotycko-barokowy kościół św. Floriana, gotycka wieża ratuszowa z XV wieku, kościół wczesnogotycki św. Marcina czy dawny magistrat z początku XX wieku.

W okolicach Żnina kręcono sceny do filmu Andrzeja Seweryna „Kto nigdy nie żył”(2006). W mieście w cukierni przy ul. Śniadeckich oraz na rynku pod basztą powstały w 2015 roku  ujęcia do serialu „M jak Miłość”.

Ze Żnina pochodzi reżyser, nauczyciel akademicki i profesor sztuk teatralnych Tadeusz Malak oraz dwukrotny laureat Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, znany z licznych ról filmowych i serialowych aktor Paweł Tucholski.

Tu kręcono:

Kto nigdy nie żył
Kto nigdy nie żył 3

Kto nigdy nie żył

reż. Andrzej Seweryn

pełen artykuł

Ważne postacie

Tucholski Paweł
Paweł Tucholski_1

Tucholski Paweł

biogram
Malak Tadeusz
Malak2

Malak Tadeusz

biogram

Chcesz odwiedzić to miejsce?

Skorzystaj z nawigacji Google

chcę tu pojechać

Warto zobaczyć w pobliżu...

Pałuki
Bozejewicki 4
Wenecja
29087839553_d93bfa8d49_o

Produkcje filmowe, zwiazane z tym miejscem:

Kto nigdy nie żył
Zdjęcie ilustracja

Kto nigdy nie żył

reż. Andrzej Seweryn

czytaj dalej
M jak miłość
Zdjęcie ilustracja

M jak miłość

reż. Krzysztof Łukaszewicz, Kinga Lewińska, Michał Wnuk, Agnieszka Trzos, Michał Węgrzyn

czytaj dalej

Postacie związane z miejscem:

Tucholski Paweł

czytaj dalej

Malak Tadeusz

czytaj dalej