Ziarno prawdy

reż. Borys Lankosz

„Ziarno prawdy” to ekranizacja przygód prokuratora Teodora Szackiego, który przenosi się z Warszawy do Sandomierza. Tam czeka na niego kolejna tajemnica do rozwiązania. W tej roli występuje wszystkim dobrze znany aktor Robert Więckiewicz.

Pewnego dnia pod synagogą w Sandomierzu zostaje znaleziono ciało nagiej kobiety – znanej i cenionej działaczki społecznej. Szacki mimo przeszkód postanawia rozwiązać sprawę morderstwa. Aby znaleźć winnego potrzebuję pomocy miejscowych służb. Zaczyna współpracować z prokurator Barbarą Dobieraj (Magdalena Walach) i inspektorem Leonem Wilczurem (Jerzy Trela). Gorączka medialna wcale nie pomaga w rozwiązaniu tej nietypowej zagadki, a wiele wskazuję na to, że był to mord rytualny. Na wierzch wychodzą skomplikowane relację polsko-żydowskie, historia sprzed lat oraz tzw. legenda o krwi, która związana jest z obrazem Karola de Provot, przedstawiającym mord rytualny dokonywany przez Żydów.

„Ziarno prawdy” to kryminał trzymający w napięciu do samego końca.

Chełmińska fara na ekranie

​Filmowcy w Chełmnie spędzili dwa dni nagrywając ujęcia we wnętrzu kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W scenach nakręcanych w farze wzięli udział m.in. Robert Więckiewicz i Jacek Koman, aktor, którego znamy z kręconego w Toruniu serialu „Lekarze”.

Ciekawostki

  • Zdjęcia kręcono od 31 marca do 27 maja 2014 roku.
  • Ekipa filmowa pojawiła się w Sandomierzu, Chełmnie, Śmiłowie, Wysiadłowie, Otwocku, Lublinie i w Warszawie.
  • „Ziarno prawdy” jest ekranizacją drugiej części trylogii autorstwa Zygmunta Miłoszewskiego. Pierwsza część „Uwikłanie” w reż. Jacka Bromskiego na podstawie książki o tym samym tytule pojawiła się na ekranach kinowych w 2011 roku.
  • XVIII wieczny obraz przedstawiający mord rytualny autorstwa Karola de Prevot, znajdujący się w Sandomierskiej katedrze ze względu na treść był niedostępny dla zwiedzających w latach 2006-2014. W 2014 roku obraz został odsłonięty ponownie.

Metryczka filmu

Ziarno prawdy

Polska, 2015, 110’

Reżyseria: Borys Lankosz

Scenariusz: Borys Lankosz, Zygmunt Miłoszewski

Zdjęcia: Łukasz Bielan

Muzyka: Abel Korzeniowski

Produkcja: Studio Rewers

Obsada: Robert Więckiewicz, Jerzy Trela, Magdalena Walach, Aleksandra Hamkało, Andrzej Zieliński, Krzysztof Pieczyński, Modest Ruciński, Arkadiusz Jakubik, Piotr Głowacki i inni

Wybrane nagrody i wyróżnienia

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – Nominacja Złote Lwy, Festiwal Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa –nagroda Złoty szczeniak za najlepszą drugoplanową rolę męską dla Krzysztofa Pieczyńskiego oraz nominacja za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą dla Magdaleny Walach, Kołobrzeski Festiwal Kina Gatunkowego – wygrana nagroda publiczności i inne.

Miejsca w regionie, związane z produkcją:

Chełmno
CHELMNO STARE MIASTO