Zawadzki Remigiusz

Reżyser i operator, scenarzysta, producent, dokumentalista i animator ruchu festiwalowego w Polsce, urodził się w 1971 w Bydgoszczy. Jest absolwentem Liceum Plastycznego w Bydgoszczy i Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.

Zawadzki od ponad 20 lat aktywnie współtworzy regionalne i krajowe środowisko filmowe. Współzałożyciel Fundacji Art-House. Był współtwórcą i dyrektorem Festiwalu Dokumentu i Reportażu Camera Obscura w Bydgoszczy.
Jako prezes Art – House organizuje Bydgoski Aneks Festiwalu Doc Against Gravity.
Ponadto był koordynatorem „Letniej Szkoły Filmu i Reportażu”, Ośrodka Badań nad Reportażem i Dokumentem Telewizyjnym przy Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy oraz polskiej edycji międzynarodowego programu edukacyjnego dla gimnazjalistów: Panasonic „Kid Witness News”. Obecnie jest też kuratorem Pracowni Filmu i Kina w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.

W latach 1993-2003 Zawadzki współpracował z Międzynarodowym Festiwalem Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage.

Na planie filmowym zadebiutował w roku 1997  jako kierownik produkcji filmu dokumentalnego Marka Nowickiego pt. „Toruń – Moja Miłość”. W 1998 wspólnie z braćmi Jarosławem i Pawłem Jaworskimi z Torunia stworzył ideę telewizyjnej komedii o Krzyżakach „Bartenstein 12-86”.

Jako operator pracował przy dokumentach: „Klik” Marka Żydowicza, „Podwójna izolacja” Leszka Ciechońskiego i „Tylko ona” Józefa Herolda (również jako współreżyser i współautor scenariusza) oraz przy dwóch etiudach Jacka Szymczaka – „Droga do…” i „Uciekając przed…”.

Dla TVP zrealizował dokument „Po godzinach”, a dla szwedzkiej Veteran TV – „Catwoman”. Dokumentował także przedsięwzięcia teatralne realizowane przez Monikę Wirżajtis – jak projekt „Siedem x K” czy pierwszy polski spektakl teatru internetowego „Fantazje urzędnika, czyli Second Life”.

W roku 2013 był opiekunem artystycznym i współproducentem (z ramienia MCK) średniometrażowego dokumentu “Bydgoszcz od świtu do zmierzchu”.
Film jest niezwykłym portretem miasta Bydgoszczy, stworzonym w ramach międzynarodowego projektu „Świat od świtu do zmierzchu”. W ostatnich latach zrealizował film dokumentalny „Kobiety adwokatury” (2017) oraz brał udział w realizacji krótkometrażowego dokumentu „21 cali”.

W ramach programu Bydgoska Tożsamość Filmowa, przy którym pracuje jako jeden z jego koordynatorów, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy wsparło produkcję wielu filmów dokumentalnych, w tym nagradzanego na świecie „Końca świata” Moniki Pawluczuk oraz zwycięzcy Camerimage (sekcja dokumentalna), IDFA Amsterdam i TRT IFF Istanbul filmu Marcina Sautera „Żalanasz -pusty brzeg” (2017).”

Jest pedagogiem. Wykłada zasady sztuki filmowej w klasie filmowej Szkoły Sokrates w Bydgoszczy.

Wybrana filmografia

  • 2001 – „Klik”
  • 2001 – „Owoce miłości”
  • 2010 – „Nie – spokojna starość”

Wybrane nagrody i wyróżnienia

MFF Tofifest – Nagroda Prezydenta Miasta Toruń – Flisak i inne.

Ważna produkcja:

Bydgoszcz od świtu do zmierzchu
Bydgoszcz od switu do zmierzchu-kadr z filmu04

Bydgoszcz od świtu do zmierzchu

Antologia 18 etiud filmowych

pełen artykuł

Miejsca w regionie, związane z postacią:

Bydgoszcz
Bydgoszcz_004

Bydgoszcz

pełen artykuł

Produkcje filmowe w regionie, zwiazane z postacią:

Bydgoszcz od świtu do zmierzchu
Zdjęcie ilustracja

Bydgoszcz od świtu do zmierzchu

Antologia 18 etiud filmowych

czytaj dalej