Aktorka teatralna i filmowa – Katarzyna Żak urodziła się 19 października 1963 roku w Toruniu i wychowała się na Chełmińskim Przedmieściu. Ukończyła SP nr 3 i śpiewała w tej placówce w szkolnym chórze, prowadzonym przez Kazimierza Jaworskiego.
Jest także absolwentką V LO, a następnie wrocławskiej szkoły teatralnej.
Przez dziewięć lat związana z Teatrem Współczesnym we Wrocławiu,
gdzie zagrała m.in. w spektaklach: „Opera za trzy grosze” ,„Sztukmistrz z Lublina” „Wariat i zakonnica”, „Piaf” czy „Lot nad kukułczym gniazdem”.
Obecnie występuje w teatrach warszawskich: Roma, Och-Teatr, Capitol, Syrena i Komedia oraz podróżuje po Polsce z własnym recitalem autorskim i koncertami.
Jest laureatką Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 1990 roku,
podczas którego otrzymała wyróżnienie za interpretację piosenki oraz nagrodę Towarzystwa Przyjaciół Teatru dla młodego aktora.
Żak wydała również płyty muzyczne: w roku 1994 – „Młynarski – Jazz” – standardy jazzowe z polskimi tekstami, specjalnie na płytę napisanymi przez Wojciecha Młynarskiego oraz w roku 1995 – „Kolędy na cały rok” z tekstami Bogdana Loebla i muzyką Włodzimierza Nahornego.
W styczniu 2016 roku ukazała się jej ostatnia płyta zatytułowana „Bardzo przyjemnie jest żyć’ z tekstami Wojciecha Młynarskiego, Magdy Czapińskiej, Jana Wołka,
Piotra Bukartyka, Stanisława Wielanka, Michała Zabłockiego, Andrzeja Poniedzielskiego i Artura Andrusa.
Aktorka na dużym ekranie zadebiutowała epizodem w „Seszelach” wyreżyserowanych przez Bogusława Lindę. Potem był polsko-francuski „Tak, Tak” Jacka Gąsiorowskiego (1991), gdzie zagrała epizodyczną rolę aktorki w przedstawieniu telewizyjnym,
u boku Zbigniewa Zamachowskiego i Marii Gładkowskiej.
Pojawiła się również w filmie u Wiesława Saniewskiego w „Obcy musi fruwać”
czy w „Graczach” Ryszarda Bugajskiego.
W miniserialu telewizyjnym Krzysztofa Krauzego „Wielkie rzeczy” (2000) wcieliła się w robotnicę, a w głośnym „Komorniku” Feliska Falka z 2005 roku zagrał sekretarkę.
W 1996 roku zagrała w pierwszym swoim serialu „Tajemnica Sagali” i od tego czasu pojawia się głównie w produkcjach telewizyjnych. Popularność przyniosła aktorce rola Aliny Krawczyk w serialu „Miodowe lata” oraz rola Danusi w serialu „Klan”.
Widzowie polubili ją również jako Halinę Dębkową w serialu „Na Wspólnej” i siostrę Bazylię w „Sile wyższej”. Swój kunszt aktorski potwierdziła znakomitą rolą charakterystyczną Kazimiery Solejukowej w kultowym, już dziś serialu „Ranczo”.
Katarzyna Żak jest ambasadorką dwóch akcji czytelniczych w Polsce: „Cała Polska czyta dzieciom” i „Czytam sobie”.
Wybrana filmografia
Wybrane nagrody i wyróżnienia
Festiwal Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu – wyróżnienie za interpretację piosenki, Nagroda Towarzystwa Przyjaciół Teatru dla młodego aktora, MFF Tofifest – Nagroda Prezydenta Miasta Torunia – Flisak i inne.
Miejsca w regionie, związane z postacią: