Workuta

realizacja: Jacek Kiełpiński, Radosław Rzeszotek, Paweł Żydowicz

,,Workuta” to filmowy zapis pierwszej w historii wyprawy samochodowej z Europy Środkowej do tytułowej Workuty, miasta w północnej części kontynentu azjatyckiego, powstałego ze słynnego zespołu łagrów, symbolu radzieckiego Gułagu, miejsca owianego mrocznymi legendami.
Miejscowość położona jest w trudno dostępnej tundrze, nie prowadzą do niej żadne drogi, natomiast jedyny kontakt ze światem zewnętrznym zapewnia linia kolejowa zbudowana od podstaw przez zesłanych do łagrów więźniów. Do dziś nie wiadomo,
ile ofiar pochłonęło to miejsce. Uczestnicy ekspedycji, startującej z Torunia wiosną 2011 roku, postanowili uczcić ich pamięć, przedzierając się do Workuty wzdłuż torów tak zwanymi zimnikami, czyli lodowymi, okresowo czynnymi szlakami, by przekazać władzom miasta pamiątkową tablicę upamiętniającą łagierników. Jeden z członków ekspedycji, wnuk dawnego katorżnika, dla którego wyprawa była swoistym rozliczeniem z rodzinną przeszłością, zabrał ze sobą mały, ręcznie spisany modlitewnik, najcenniejszą pamiątkę po dziadku, który w Workucie spędził ponad dekadę życia.
Po latach ten bezcenny rodzinny skarb miał z powrotem trafić za krąg polarny.

 

Metryczka filmu

,,Workuta”
Polska 2011, 43′

Realizacja: Jacek Kiełpiński, Radosław Rzeszotek, Paweł Żydowicz

Zdjęcia: Paweł Dyllus

Montaż: Paweł Żydowicz

Producent: Marek Żydowicz

Ważne postacie

Żydowicz Marek
Marek Żydowicz zdjęcie

Żydowicz Marek

biogram

Miejsca w regionie, związane z produkcją:

Toruń
Toruń nocą, fot. Daniel Pach

Postacie związane z tą produkcją filmową:

Żydowicz Marek

czytaj dalej