Wenecja

Wenecja to wieś leżąca w gminie Żnin, na Pałukach, w niedalekiej okolicy od jeziora Skrzyneckiego, Biskupińskiego i Weneckiego. Znajduje się na Szlaku Piastowskim, turystycznej trasie idącej przez województwo pomorskie, kujawsko-pomorskie i wielkopolskie.

W Wenecji biegnie również trasa Żnińskiej Kolei Powiatowej, która obecnie jest atrakcją turystyczną. W sezonie można skorzystać z przejazdu ciuchcią żnińską, kolejką wąskotorową, która kursuje od Żnina, przez Wenecję i Biskupin, aż do Gąsawy. Przy stacji kolejowej powstało Muzeum Kolejki Wąskotorowej, które daje możliwość obejrzenia wagonów i lokomotyw także w środku.

W XIV wieku wieś była własnością Mikołaja Nałęcza, który nadał jej nazwę od włoskiej Wenecji, gdzie ukończył studia. Za jego sprawą powstał też pierwszy prywatny zamek obronny na ziemiach polskich, który został zbudowany w strategicznym miejscu, broniąc granicy siedziby polskiego kościoła od Państwa Krzyżackiego. Zamek po rozejmie z Krzyżakami utracił swoje pierwotne znaczenie, w kolejnych latach został częściowo rozebrany i ulegał niszczeniu. Obecnie zachowały się tylko dziedziniec i fragmenty murów, a przy zamku zorganizowano wystawę średniowiecznych machin oblężniczych. Z ruinami wiąże się legenda straszącego tam Krwawego Diabła Weneckiego, czyli Mikołaja Nałęcza, który był surowy i nieugięty wobec swoich politycznych przeciwników.

W tej małej miejscowości znajduje się również klasycystyczny dwór z XIX wieku oraz pochodzący z tego samego okresu kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, w stylu neogotycki. Na miejscowym cmentarzu odnaleźć można grób Walentego Szwajcera, który odkrył pozostałości prehistorycznej osady w Biskupinie.

W Wenecji kręcono zdjęcia do filmu „Kto nigdy nie żył”, debiutu reżyserskiego Andrzeja Seweryna z 2006 roku, w którym wystąpili między innymi Michał Żebrowski, Joanna Sydor, Robert Janowski czy Wojciech Mecwaldowski.

Z kolei wycieczka zorganizowana przez Pawła (Rafał Mroczek) w serialu „M jak miłość” była okazją do zobaczenia ruin zamku Mikołaja Nałęcza w polskiej Wenecji, gdzie nagrywano sceny do odcinka 1158 i 1159.

Natomiast w Muzeum Kolejki Wąskotorowej w Wenecji nakręcono sceny do filmu „Disco Polo” Macieja Bochniaka, z udziałem gwiazd młodego pokolenia, który przedstawia historię popularności muzyki disco polo.

 

Tu kręcono:

Disco Polo
Disco Polo 1

Disco Polo

reż. Maciej Bochniak

pełen artykuł

Warto zobaczyć w pobliżu...

Pałuki
Bozejewicki 4
Biskupin
maxresdefault

Produkcje filmowe, zwiazane z tym miejscem:

Disco Polo
Zdjęcie ilustracja

Disco Polo

reż. Maciej Bochniak

czytaj dalej
Kto nigdy nie żył
Zdjęcie ilustracja

Kto nigdy nie żył

reż. Andrzej Seweryn

czytaj dalej
M jak miłość
Zdjęcie ilustracja

M jak miłość

reż. Krzysztof Łukaszewicz, Kinga Lewińska, Michał Wnuk, Agnieszka Trzos, Michał Węgrzyn

czytaj dalej