Tu było kino

reż. Krzysztof Nowicki

„Tu było kino” to nie tylko film o starych, bydgoskich kinach, których w poprzedniej epoce działały w Bydgoszczy ponad dwadzieścia.
Film Krzysztofa Nowickiego to przede wszystkim opowieść o przemijaniu i podróż w świat ludzkich wspomnień.
Autor stawia dwa krzesła z kina „Pomorzanin” w miejscach, gdzie kiedyś były w Bydgoszczy kina i zaprasza przechodniów do rozmowy.

Stare kina w Bydgoszczy

Dawna lokalizacja  „Kina “Pomorzanin” przy ulicy Gdańskiej 10 to miejsce motyw przewodni całego filmu Krzysztofa Nowickiego.

Film powstawał w kilkunastu lokalizacjach, gdzie mieściły się stare bydgoskie kina: w miejscu po kinie „Słońce” na Górzyskowie, w kinie „Mimoza” przy rondzie Grunwaldzkim, kinie „Robotnik” w Fordonie (które potem zmieniło nazwę na kino „Wisła”), a mieściło się w budynku po synagodze, wreszcie w miejscu, gdzie dawniej stało kino – „Gryf” przy ul. Śniadeckich czy kino „Wolność” przy ul. Gdańskiej.

Ciekawostki

  • Bydgoskie Kino „Pomorzanin” było jednym z najbardziej reprezentacyjnych kin miasta. Zbudowane w 1914 roku, nazywało się ówcześnie Kristall – Palast. Obiekt był w stanie pomieścić około 800 widzów. Kino zostało zamknięte w 2003 roku.

Metryczka filmu

„Tu było kino”

Polska 2011, 31’

Reżyseria: Krzysztof Nowicki

Scenariusz: Krzysztof Nowicki

Zdjęcia: Krzysztof Nowicki, Hubert Trzewiński

Muzyka: Artur Maćkowiak

Produkcja: Grupa Filmowa „Koloroffon”

Wybrane nagrody i wyróżnienia

Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” – nominacja – udział w Niezależnym Konkursie Filmów Krótkometrażowych i inne.

Miejsca w regionie, związane z produkcją:

Bydgoszcz
Bydgoszcz_004

Bydgoszcz

pełen artykuł