Taksówkarz

reż. Ryszard Kruk

Nagradzany w kraju i poza granicami niezależny dokument Ryszarda Kruka jest piękną, nostalgiczną opowieścią o nieuchronnym przemijaniu, samotności i wielkim zaangażowaniu w swoją pracę. Nakręcony w 2008 roku przez torunianina Ryszarda Kruka dokument wyróżniają znakomite zdjęcia i muzyka.

W czasie realizacji filmu Henryk Janicki miał 77 lat i obchodził pięćdziesięciolecie pracy w zawodzie taksówkarza. To postać kultowa dla każdego, kto znał taksówkarza. Zawsze schludnie ubrany, o nienagannych manierach, sypiący dowcipami. Z włosami przyprószonymi siwizną, w nieskazitelnie czystym fiacie 125p był uwielbiany przez torunian. W jego taksówce nie było widać dyndających breloczków, nie słyszało się głośnej muzyki, a pasażer nigdy nie doświadczał nerwowej czy brawurowej jazdy.

Toruń w filmie Ryszarda Kruka

W filmie wykorzystano wiele toruńskich miejsc:
– Nowy Rynek, Krzywą Wieżę, ulicę Bankową, postój taksówek przy Teatrze Horzycy,
Most im. J. Piłsudskiego, Bydgoskie Przedmieście (zabudowa szalunkowa), Osiedle Rubinkowo oraz Przedmieście Chełmińskie.

Ciekawostki

  • W 2008 roku zorganizowano została zbiórka, by uratować legendarnego fiata 125p należącego do pana Henryka przed złomowaniem. Odzew przeszedł najśmielsze przewidywania i udało się kupić samochód, ratując w ten sposób od zniszczenia fragment toruńskiego dziedzictwa kultury. Cała suma ze zbiórki wspomogła Pana Henryka.
  • Rok po nakręceniu dokumentu Henryk Janicki zrezygnował z licencji taksówkarza i ostatecznie pożegnał się z tym zawodem. Bezpośrednią przyczyną rezygnacji z pracy była obawa o własne życie. Starszy pan czterokrotnie przeżył napad rabunkowy.

Metryczka filmu

„Taksówkarz”

Polska 2008, 24’

Reżyseria: Ryszard Kruk

Zdjęcia: Ryszard Kruk, Barbara Klein

Produkcja: Kruk Multimedia

Wybrane nagrody i wyróżnienia

Festiwal Tourfilm Brazil, Festiwal UFFoA Festiwal w Ustce, Festiwal KULT OFF KINO w TVP Kultura – nagroda publiczności, FF Opolskie Lamy, Festiwal Offeliada w Gnieźnie, Festiwal HAPPY END w Rzeszowie i inne.

Link do filmu

Ważne postacie

Kruk Ryszard
24130358918_d5eae2c39e_o (1)

Kruk Ryszard

biogram

Miejsca w regionie, związane z produkcją:

Toruń
Toruń nocą, fot. Daniel Pach

Postacie związane z tą produkcją filmową:

Kruk Ryszard

czytaj dalej