Szymczak Jacek

Reżyser filmów dokumentalnych, operator filmowy i telewizyjny, fotograf, producent. Szymczak urodził się  6 sierpnia 1974 roku w Bydgoszczy.
Był wykładowcą TVN Media School i Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie
i PWSFTviT w Łodzi, na której ukończył wydział operatorski.

Jako fotografik był stałym współpracownikiem Polskiej Agencji Fotografów Forum, a jego fotografie ukazywały się w takich tytułach jak Der Spiegel, Elle, Twój Styl, Sukces, Zwierciadło, Viva, Gala, Pani czy Uroda. Jego wszechstronne umiejętności łączyły nowe sposoby komunikacji z widzem, precyzję formalnych środków wyrazu oraz fascynację obrazem i dźwiękiem. Na co dzień zajmował się pracą nad formatami telewizyjnymi. Swoją wiedzę praktyczną opisał również w pracy naukowej, zdobywając tytuł doktora sztuki filmowej i telewizyjnej w PWSFTviT.

Zdobył szerokie, międzynarodowe doświadczenie jako autor zdjęć, przy takich produkcjach stacji TVN, jak „Sekrety Chirurgii”, „Szpieg”, „Cela”, „Misja Martyna”, „Wyprawa Robinson”, „Druga Twarz”, „Moja Krew”, „Krótka piłka”, „Superwizjer”.

Warsztat filmowy zdobywał w filmie fabularnym równolegle studiując (1995-2002). Pracował przy filmie „Kiler” w reż. Juliusza Machulskiego, „Przedwiośnie”
w reż. Filipa Bajona oraz „Na Koniec świata” Magdaleny Łazarkiewicz. Był też autorem zdjęć do pełnometrażowej komedii o Krzyżakach „1409 – afera na zamku Bartenstein” w reżyserii Rafała Buksa i Pawła Czarzastego wg scenariusza toruńskiej grupy artystycznej Kompania M3.

Produkował i reżyserował również filmy niezależne: „Film Spring Man. Sławomir Idziak”, „Uciekając przed”, „Droga do…”, „Zdobywcy Nieba”, wielokrotnie nagradzane na festiwalach oraz emitowane w telewizji.
W 2004 roku nakręcił fabularną „Kobietę twoją” z poruszającą rolą Brygidy Turowskiej-Szymczak. Film nominowano do Polskiej Nagrody Kina Niezależnego OFFskar. Osobne miejsce w zajmują w jego twórczości dokumenty będące owocem nurkowania, prywatnej pasji Szymczaka: „Wielki błękit Morza Czerwonego”,
nagrodzone na festiwalu filmowym w Zawierciu „Pod Ciśnieniem” i „Piwnice diabła”.

Od połowy lat 90. współpracował ze światem teatru (teatry w Warszawie, Łodzi, Toruniu i Szczecinie). Ukoronowaniem tego nurtu jego twórczości był dokumentalny portret Adama Hanuszkiewicza „Big Han”.

Był autorem scenariuszu oraz reżyserem reklam i licznych teledysków. Nakręcił klipy m.in. dla: Kasy, Grupy Sexbomba „Halo to ja”, Kapitana Nemo, zespołu Houk „Zion”, Giga Drum „Rastarege” i Paco Sarra „In my village”.

Zmarł 3 czerwca 2015 roku w Pucku.

Wybrana filmografia

  • 2000 – „Zdobywcy nieba”
  • 2004 – „Kobieta twoja”
  • 2005 – „Big Han. Adam Hanuszkiewicz”
  • 2006 – „Wielki błękit morza czerwonego”
  • 2008 – „Pod ciśnieniem”
  • 2009 – „Film Spring Man. Sławomir Idziak”
  • 2011 – „Piwnice diabła”
  • 2011 – „Filmspringersi”

Wybrane nagrody i wyróżnienia

Festiwal Polskich Filmów Niezależnych w Zawierciu – I nagroda w kategorii film dokumentalny, KAN – nominacja udział w konkursie filmu „Kobieta twoja”, Nagrody Polskiego Kina Niezależnego OFFskary – nominacje dla filmów „Kobieta twoja” i „Pod ciśnieniem”, MFF Tofifest – Nagroda Prezydenta Miasta Torunia – Flisak i inne.

Miejsca w regionie, związane z postacią:

Bydgoszcz
Bydgoszcz_004

Bydgoszcz

pełen artykuł
Toruń
Toruń nocą, fot. Daniel Pach