Szkaradkiewicz Wacław

Urodził się 25 września 1878 roku w Poznaniu a w 1908 roku przeprowadził się do Bydgoszczy i był pionierem kina w mieście.

W 1908 roku na zapleczu posesji przy ul. Gdańskiej 34/36 założył pierwsze wBydgoszczy kino, pod nazwą Moderns Theater nazywane „Nowomodnym Teatrem Żywych Fotografii. Jego widownia liczyła 130 miejsc, a projekcje filmowe odbywały się przy muzyce „na żywo” wykonywanej na klawikordzie, fortepianie, skrzypcach i harmonii. Kino prezentowało filmy dokumentalne wówczas zwane mianem „obrazów natury” oraz filmy fabularne. Wacław Szaradkiewicz dbał o to, aby w jego kinie wyświetlane były nowości i dlatego ściśle współpracował z dystrybutorami poznańskimi i berlińskimi.

W 1909 roku Wacław Szkaradkiewicz przeniósł swoje kino do byłej remizy strażackiej na zapleczu ul. Gdańskiej 19, nazywając je Colloseum ( późniejsze kino Bałtyk). Widownia tego kina wynosił już 360 miejsc i pokazano w nim po raz pierwszy w Bydgoszczy film dźwiękowy oraz pierwszą rodzimą produkcję filmową  pt.: „Odwiedziny w Bydgoszczy”.

W 1913 roku Szkaradkiewicz otworzył kolejną salę kinową, tym razem już dysponującą 450 miejscami z balkonem i lożami przy ul. Gdańskiej 15, nazywając ją Union-Theater, później po odzyskaniu niepodległości nosiło nazwę „Marysieńka”, a po II wojnie światowej było to kino Wolność. Działalność kina zainaugurował pierwszą bydgoska projekcją „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

Po wybuchu I wojny światowej w kinach Wacława Skzaradkiewicza wyświetlano głównie niemieckojęzyczne filmy propagandowe. Dopiero 2 grudnia 1919 roku wyświetlono pierwszy film z polskimi napisami zatytułowany „Karnawał zmarłych”.

Wacław Szkaradkiewicz w latach dwudziestych XX wieku sprzedał oba kina i został kupce. Zmarł 20 grudnia 1951 roku.

Miejsca w regionie, związane z postacią:

Bydgoszcz
Bydgoszcz_004

Bydgoszcz

pełen artykuł