Supernova

reż. Andrzej Cichocki

„Supernova” to krótkometrażowy film fabularny, który opowiada o tajemnicach ludzkiego życia, które są tak samo niezgłębione jak przestrzeń kosmosu.

Do współpracy przy „Supernovej” udało się reżyserowi zaprosić doskonałych aktorów. W produkcji wystąpili: Andrzej Wichrowski – aktor teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, laureat kilkudziesięciu nagród aktorskich, w 2012 r. uhonorowany Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis a w 2013 roku Srebrnym Krzyżem Zasługi, Cezary Łukaszewicz – aktor Teatru Nowego w Poznaniu i Teatru Polskiego we Wrocławiu, Ewelina Szostkowa – aktorka Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu, znana również z innego, realizowanego w Toruniu filmu Mariki Krajniewskiej pt. „Głód”.

Podtoruńskie piwnice – Tradycja Astronomii

Film powstawał w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika podtoruńskich w Piwnicach. Konsultantami filmu Cichockiego byli naukowcy z Centrum Astronomii UMK.

W niektórych kadrach filmu  widzimy m.in. teleskopy astronomiczne oraz wielki radioteleskop o średnicy 32 m.

Ciekawostki

  • Reżyser filmu Andrzej Cichocki pochodzi z Grudziądza.
  • Andrzej Cichocki jest absolwentem „katowickiej filmówki”. Jego wcześniejszy krótki metraż „Las Cieni” został doceniony wieloma nagrodami na kilkudziesięciu światowych festiwalach.
  • Radioteleskop pokazy w filmie jest największym radioteleskopem w Europie Środkowej.

Metryczka filmu

„Supernova”

Polska 2015, 29’

Reżyseria, scenariusz, zdjęcia: Andrzej Cichocki

Muzyka: Paweł Górniak, Marek Żebrowski

Producent: Jerzy Łukaszewicz

Produkcja: Uniwersytet Śląski w Katowicach – Wydział Radia i Telewizji

Obsada: Andrzej Wichrowski, Cezary Łukaszewicz, Ewelina Szostkowa i inni.

Wybrane nagrody i wyróżnienia

Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie – Nagroda Brązowe Grono, Festiwal Filmowy w Gdyni – nominacja za udział w Konkursie Niezależnym, MFF Tofifest oraz Festiwalu Nowe Horyzonty – nominacje za udział w konkursach, Amerykański festiwalu Sci-On!  – nagroda publiczności, Film Festival Reno – nominacja za udział w konkursie NH, Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film – nominacja za udział w Konkursie Krótkometrażowych Debiutów Fabularnych i inne.

Miejsca w regionie, związane z produkcją:

Piwnice pod Toruniem
piwnice 2

Piwnice pod Toruniem

pełen artykuł