Rouba Paweł

Urodził się 4 września 1939 roku w Inowrocławiu, był aktorem-mimem. Zachwycał talentem i urodą ciała. Tworzył niezapomniane kreacje pantomimiczne.

Był absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu i zapalonym sportowcem. Uprawiał wioślarstwo, podnoszenie ciężarów i jeździectwo. W latach 1959-1973 występował na deskach Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Tam pracował w ekipie teatralnej jego założyciela i dyrektora Henryka Tomaszewskiego, który uznawany jest za twórcę zespołowego teatru mimów oraz nowej formy sztuki scenicznej zwanej „teatrem ruchu”. Sam zaś Paweł Rouba należał do grona najwybitniejszych aktorów tego teatru. Jego największą rolą mimiczną był „Gilgamesz”.

Aktor trzykrotnie pojawił się w filmie. Najpierw u Mieczysława Waśkowskiego w „Tajemnicy wielkiego Krzysztofa” (1972), potem w roli Uhlika w „Potopie” (1974) Jerzego Hoffmana i wreszcie w 1974 roku w opowiadającym o bitwie pod Cedynią obrazie Jana Rybkowskiego „Gniazdo”.

Paweł Roba w połowie lat siedemdziesiątych wyemigrował do Hiszpanii. Gdzie osiadł w Barcelonie i aktorstwo i pantomimę zamienił na pracę w tamtejszym Instytucie Teatralnym zostając wykładowcą.

Zmarł 4 marca 2007 roku w Barcelonie.

 

Wybrana Filmografia

  • 1972 – „Tajemnica wielkiego Krzysztofa” reż. Mieczysław Waśkowski
  • 1974 – „Potop” reż. Jerzy Hoffman
  • 1974 – „Gniazdo” reż. Jan Rybkowski

Miejsca w regionie, związane z postacią:

Inowrocław
inowrocław

Inowrocław

pełen artykuł