Rok spokojnego Słońca

reż. Krzysztof Zanussi

Film Krzysztofa Zanussiego jest jednym z najważniejszych dzieł polskiej kinematografii. Opowiada o miłości, która narodziła się na zgliszczach drugiej wojny światowej, gdzieś na „dzikim zachodzie” tzw. Ziem Odzyskanych jakie przyznano Polsce po 1945 roku.

Historia dzieje się w roku 1946 w miasteczku położonym w pobliżu Zielonej Góry, gdzie przybywa amerykańska komisja wojskowa, mająca odnaleźć groby zamordowanych przez hitlerowców jeńców alianckich. Oficer Norman, w tej roli Scott Wilson poznaje Emilię (Maja Komorowska), kobietę czterdziestoletnią, żyjącą w fatalnych warunkach z chorą matką. Norman zakochuje się w Emilii, a jego fascynacja przeradza się we wzajemne zainteresowanie.

Zanussi w Toruniu

Film Krzysztofa Zanussiego niemal w całości powstał w Toruniu. W filmie sceny kręcono w następujących miejscach, m.in.:

 • na ulicy Podmurnej, na odcinku od Mostu Paulińskiego do Placu Teatralnego,
 • na Moście Paulińskim,
 • we wnętrzu Sali Wielkiej Dworu Artusa – scena filmowego dancingu,
 • na ulicy pod Aresztem Śledczym “Okrąglak”,
 • na ulicy Św. Jakuba.

Ciekawostki

 • Film został oficjalnie zgłoszony do Oscara, ale – jak wspomina reżyser – został wycofany w ostatniej chwili, w skutek interwencji Komitetu Centralnego PZPR.
 • Bezpośrednim impulsem do przeniesienia tej historii na ekran był wybuch stanu wojennego w 1981 roku. Wtedy to Zanussi postanowił zrobić film oparty na tej historii.
 • W 9 minucie filmu Maja Komorowska przejeżdża na rowerze koło szpitala wojskowego, a w chwilę później pojawia się u wlotu brukowanej uliczki. Szpital i uliczkę dzieli w rzeczywistości aż 70 km. Lecznicę zagrał bowiem dawny klasztor jezuitów (obok Urzędu Miasta) w Grudziądzu, a uliczka to leżąca na toruńskim Nowym Mieście ul. Św. Jakuba.
 • Scenariusz oparto na prawdziwej historii.
 • Miejsca w którym znajdował się „filmowy dom” głównej bohaterki Emilii, nie „charakteryzowano” na potrzeby filmu. Stojące w samym sercu Starego Miasta kamieniczki spłonęły w pożarze jaki wybuchł jakiś czas przed rozpoczęciem zdjęć. Ówczesne władze pozostawiły je w tym stanie, gdyż miasto, w rok po zawieszeniu stanu wojennego, borykało się z ogromnymi barakami finansowymi.
 • Pojedyncze ujęcia powstały też przy dawnym klasztorze jezuitów (obecnie Urząd Miasta) w Grudziądzu.

Metryczka filmu

„Rok spokojnego Słońca”

Polska/ USA/ Niemcy 1984, 105’

Reżyseria: Krzysztof Zanussi

Scenariusz: Krzysztof Zanussi

Zdjęcia: Sławomir Idziak

Muzyka: Wojciech Kilar

Produkcja: Zespół Filmowy “TOR”

Obsada: Maja Komorowska, Scott Wilson, Hanna Skarżanka, Ewa Dałkowska, Vadim Glovna, Jerzy Stuhr, Zbigniew Zapasiewicz, Janusz Gajos, Marek Kondrat i inni.

Wybrane nagrody i wyróżnienia

MFF Wenecja – Złoty Lew, MFF Wenecja – nagroda Związku Włoskich Dziennikarzy Filmowych dla filmu zagranicznego, Złoty Glob – nominacja dla najlepszego filmu zagranicznego, Złote Kaczki – nagroda dla najlepszego reżysera filmów nagradzanych na światowych festiwalach i inne.

Miejsca w regionie, związane z produkcją:

Grudziądz
DCIM103GOPRO

Grudziądz

pełen artykuł
Toruń
Toruń nocą, fot. Daniel Pach