„Rejs” to film, który wyłamuje się przyjętym standardów. Cała akcja dzieje się
na stateczku „Dzierżyński”, który płynie z Gdańska do Warszawy i oparta jest
na rozmowach, wywodach wycieczkowiczów.
Trudno opisać w kilku zdaniach fabułę filmu, która zrywa z płynną narracją, przetykana jest gagami, sytuacyjnymi absurdami, improwizacjami aktorskimi we współpracy z „dream teamem” naturszczyków. Pod tym pozornie nieatrakcyjnym pozorem kryje się wulkan podtekstów, gorzkich drwin i brutalnych obserwacji ówczesnej struktury Polski i życia Polaków. „Rejs” skrzy się inteligentną ironią. W filmie równie uderzające, jak doskonałe dialogi, potrafią być efektowne pauzy. Cały scenariusz jest szyderstwem z ówczesnego języka oficjalnego, komunistyczno – biurokratycznej „nowomowy”.
Zdjęcia do filmu rozpoczęto w 1969 roku. Film wyreżyserował zaczynający wtedy swoją karierę Marek Piwowski.
Jedną z „twarzy”, które dzięki „Rejsowi” pojawiły się po raz pierwszy w polskim kinie był Jan Himilsbach. Film Piwowskiego był jego ekranowym debiutem i początkiem jego ponadczasowej obecności na firmamencie naszej kinematografii.
Naturszczykom na planie towarzyszyli zawodowi aktorzy z dużym doświadczeniem kabaretowym. Stanisław Tym z teatru studenckiego STS, Jerzy Dobrowolski założyciel pierwszych powojennych kabaretów w Polsce oraz Zdzisław Maklakiewicz, otwierający tym filmem wrota do sławy. To na planie „Rejsu” Maklakiewicz zaprzyjaźnił się z „debiutantem” Himilsbachem, z którym stworzyli na wiele lat jeden z najbardziej wyrazistych duetów polskiego kina.
„Rejs”
Polska 1970, 65’
Reżyseria: Marek Piwowski
Scenariusz: Janusz Głowacki, Marek Piwowski, Jerzy Karaszkiewicz i Andrzej Barszczyński
Zdjęcia: Marek Nowicki
Muzyka: Wojciech Kilar
Produkcja: Zespół Filmowy Tor
Obsada: Stanisław Tym, Zdzisław Maklakiewicz, Jan Himilsbach, Wanda Stanisławska – Lothe,, Irena Iżykowska, Jolanta Lothe, Jerzy Dobrowolski, Andrzej Dobosz, Ryszard Pietruski, Jerzy Karaszkiewicz i inni.
Nagroda Entuzjastów Kina przyznana przez DKF w Świebodzinie – Samowar, I miejsce w ankiecie tygodnika „Polityka” na koniec wieku – „Najciekawsze filmy polskie XX wieku”.
Miejsca w regionie, związane z produkcją: