Andrzej Rausz to aktor teatralny i filmowy. Urodził się 7 kwietnia 1937 roku w Bydgoszczy. Liceum ogólnokształcące kończył w Krakowie. W tym samym mieście zdobył wykształcenie inżyniera-zootechnika.Już w czasie studiów zainteresował się teatrem i występował w krakowskim Teatrze 38.
W latach 1960 – 1977 działał w Teatrze Groteska oraz w Teatrze Starym w Krakowie. W swojej karierze grał także w Teatrze Dramatycznym w Legnicy oraz w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu. Od 1981 do 1995 roku występował w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, gdzie zadebiutował przed tarnowską publicznością w przedstawieniu „Tragiczna historia Hamleta księcia Danii”.
Na ekranie zadebiutował w etiudzie reżysera Janusza Majewskiego z 1960 roku pod tytułem „Most”. Rok później zagrał po raz pierwszy w pełnometrażowym filmie fabularnym. Był nim film wojenny małżeństwa Petelskich „Ogniomistrz Kaleń”, który opowiada historię walki Polaków z ukraińskimi oddziałami zbrojnymi w Bieszczadach.
Z kolei w 1964 roku otrzymał rolę Traumera, cyborga, który zostaje asystentem profesora Fossa (Jan Machulski) w filmie fabularno-telewizyjnym „Docent H.” Janusza Majewskiego. W 1990 roku aktor zagrał oficera SS w dramacie biograficznym znanego reżysera Krzysztofa Zanussiego „Życie za życie. Maksymilian Kolbe”, którego akcja toczy się w 1941 roku w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. W filmie główną rolę otrzymał Christoph Waltz, austriacki aktor znany z „Bękartów wojny” i „Django”.
Wystąpił w kilku serialach telewizyjnych, między innymi w ”Układzie krążenia” gdzie otrzymał rolę Józka – pacjenta zielarki oraz w „Popielcu” z 1982 roku, który pokazuje życie polskiej wsi podczas niemieckiej okupacji.
Aktor należał do stowarzyszenia Związku Artystów Scen Polskich.
Zmarł w wieku 80 lat, 24 maja 2017 w Tarnowie.
Wybrana filmografia
Miejsca w regionie, związane z postacią: