Popiełuszko. Wolność jest w nas

reż. Rafał Wieczyński

Film przedstawia życie księdza Jerzego na polskiej prowincji od lat dzieciństwa poprzez okres kształtowania się jego powołania w wojsku, proces rodzenia się jego legendy w czasie ciężkiej próby stanu wojennego aż po jego bestialski mord i gromadzący blisko pół miliona ludzi pogrzeb.

Film Rafała Wieczyńskiego to opowieść o człowieku, który ze skromnego chłopaka z podlaskiej wsi stał się duchowym przewodnikiem narodu oraz symbolem odwagi w walce o wolność i prawdę. Losy bohatera przedstawione zostały na tle kluczowych wydarzeń lat 80 – tych. Odtworzono m.in. strajki Sierpnia ’80 oraz manifestacje stanu wojennego brutalnie tłumione przez władze PRL.
Ksiądz Jerzy dzięki swej wyjątkowej duchowej sile połączonej z ciepłem i poczuciem humoru zyskał wielki autorytet oraz powszechną sympatię. Zabójstwo, a także ujawnienie jego okoliczności, wywołało wstrząs i oburzenie społeczne, a do dziś istnieją poważne wątpliwości dotyczące tej zbrodni.

Bydgoszcz i Włocławek

Na terenie Województwa Kujawsko-Pomorskiego zdjęcia do filmu kręcono w Bydgoszczy w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników oraz na moście fordońskim. Natomiast kluczowa scena w filmie powstała na zaporze na Wiśle we Włocławku.

Ciekawostki

  • Okres zdjęciowy trwał od 19 sierpnia 2007 do kwietnia 2008 roku.
  • Poza regionem film kręcono w czternastu miastach m.in.: w Suchowoli, Bartoszycach, Warszawie,, Krakowie, Katowicach, Bukowinie Tatrzańskiej, Częstochowie, Bytomiu, Gdańsku (kościół Św. Brygidy), Bydgoszcz (kościół Świętych Polskich Braci Męczenników, most fordoński), pod Radzyminem i w wielu innych miejscach.
  • Odtwórca roli ks. Jerzego – Adam Woronowicz włożył wielki wysiłek, by jak najlepiej przygotować się do roli, m.in. spędził tydzień w seminarium, absolutnie odcięty od reszty świata. W jednym z wywiadów przyznał, że dużym przeżyciem podczas przygotowań do filmu było dla niego spotkanie z mamą księdza Jerzego i jego braćmi, zobaczenie domu, w którym się wychował.
  • W scenie na Placu Zamkowym w Warszawie, gdzie kręcono wydarzenia z maja 1982 roku, wzięło udział w nagraniu ponad 700 statystów.
  • W filmie łącznie wystąpiło siedem tysięcy aktorów i statystów.
  • W filmie  wzięło także udział wielu świadków tamtych wydarzeń, m.in. sam ksiądz kardynał Józef Glemp.
  • Jednym ze statystów w filmie był Rafał Budzbon, działacz opozycji, który 19 października 1984 r. w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników na bydgoskich Wyżynach brał udział w ostatniej mszy, jaką odprawił ksiądz Jerzy Popiełuszko. W wywiadzie dla Gazety Pomorskiej wspomina: “Pamiętam, że wówczas było bardzo dużo ludzi. Ksiądz Popiełuszko nie miał kazania. Odprawiony został różaniec. Nikt nie mógł przypuszczać, że to jest Jego ostatnia msza”.
  • Reżyser i scenarzysta filmu Rafał Wieczyński do pracy nad filmem przygotował się sześć lat.
  • W filmie, który jest fabularną biografią wykorzystano również materiały archiwalne,
    w tym m.in.: zdjęcia ks. Popiełuszki, nagrania z pielgrzymek papieskich czy z pogrzebów ważnych dla tamtego okresu postaci.
  • Uroczysta premiera filmu odbyła się 16 lutego w 2009 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie. Przybyli na nią m.in. prezydent Lech Kaczyński, prymas Polski kardynał Józef Glemp, metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz, marszałek sejmu Bronisław Komorowski, a także rodzina zamordowanego księdza, w tym jego matka – Marianna Popiełuszko.

Metryczka filmu

Popiełuszko. Wolność jest w nas

Polska, 2009, 149’

Reżyseria: Rafał Wieczyński

Scenariusz: Rafał Wieczyński

Zdjęcia: Grzegorz Kędzierski

Muzyka: Paweł Sydor|

Produkcja: Focus Producers

Obsada: Adam Woronowicz, Marcin Klejno, Artur Balczyński, Zbigniew Zamachowski, Radosław Pazura, Maja Komorowska, Joanna Szczepkowska, Jan Englert, Krzysztof Kolberger, Agnieszka Jaworska, Dominika Nikoniuk, Kacper Kuniawka i inni.

Wybrane nagrody i wyróżnienia

Nagroda Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” Episkopatu Polski – Totus , Orzeł Polska Nagroda Filmowa – nominacja w kategorii: najlepsza scenografia dla Andrzeja Kowalczyka, Grand Prix na Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów) Niepokalanów, Festiwal Filmowy w Gdyni – nominacja Złote Lwy, Złota Kaczka nominacje w kategoriach: najlepszy film, najlepsza rola kobieca, najlepsza rola męska, najlepsze zdjęcia, najlepszy film historyczno-kostiumowy 100-lecia polskiego kina i najlepszy scenariusz i inne.

Miejsca w regionie, związane z produkcją:

Bydgoszcz
Bydgoszcz_004

Bydgoszcz

pełen artykuł
Włocławek
ANWIL 1

Włocławek

pełen artykuł