Podfilipska Matylda

Matylda Podfilipska jest aktorką teatralną i filmową. Urodzona w Łodzi w 1980 roku ukończyła Wydział Aktorski na  PWSFTviT w Łodzi. Od 2003 roku artystka związana jest z toruńskim Teatrem im. Wilama Horzycy.

Talent aktorski Podfilipskiej umożliwił jej realizację niezapomnianych ról zarówno teatralnych, jak i filmowych.

Najważniejsze role na scenie Teatru Horzycy, które dotychczas wykreowała to spektakle takich reżyserów i reżyserek jak Iwan Wyrypajew, Wiktor Ryżakow, Peter Gothard, Iwona Kempa, Lies Pauwels, Wiktor Rubin, Tomasz Hynk, Bartosz Zaczykiewicz czy  Marcin Wierzchowski.

W swej karierze aktorka występowała również na deskach Teatru Studyjnego PWSFTviT Łódź i niezależnego Teatru Wiczy. W Teatrze Telewizji mogliśmy oglądać ją w m.in. sztuce „Rebecca” według Martina Crimpa wyreżyserowany przez Piotra Mikuckiego w 2005 roku.

Na srebrnym ekranie zadebiutowała w 2002 roku rolą w filmie Agnieszki Holland pt. „Julia wraca do domu”. Potem wystąpiła w „Syberiadzie polskiej” w reżyserii Janusza Zaorskiego w 2013 roku i „Dżej Dżeju” Macieja Pisarka w 2014 roku. Grała też wiele ról w filmach niezależnych u toruńskich twórców, m.in.: u Waldemara Grzesika w filmie  „Najświętsze słowa naszego życia”, Marcela Woźniaka w „Snuficie” oraz serii filmów Marcina Gładycha – „Trzy życzenia” (2009), „Fire Woman” (2009), „Ostatni telefon” (2010), „Odrobina starości” (2010) i „Panopitkon” (2011).

Matylda Podfilipska pojawiała się też epizodycznie w licznych serialach. „Samo Życie”, „M jak miłość”, „Kryminalni”, „Plebania”, „Lekarze„, „Belfer” i „Diagnoza”.

Jej role nagrodzono Nagrodą Sekcji Teatrów Dramatycznych ZASP i „Wilamem” publiczności dla najpopularniejszej aktorki w Toruniu za rok 2012. Dwukrotnie została również uhonorowana nagrodą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Wybrana filmografia

 • 2002 – „Julia wraca do domu” reż. Agnieszki Holland
 • 2002-2010 – „Samo Życie” (serial)
 • 2003-2005 – „M jak miłość” (serial)
 • 2007 – „Kryminalni” (serial)
 • 2007 – „Najświętsze słowa naszego życia” reż. Waldemar Grzesik
 • 2011 – „Panopitkon” reż. Marcin Gładych
 • 2012 – „Lekarze” (serial)
 • 2013 – „Syberiada polska” reż. Janusz Zaorski
 • 2014 – „Dżej dżej” reż. Maciej Pisarek
 • 2015 – „Snufit” reż. Marcel Woźniak
 • 2016 – „Belfer” (serial)
 • 2018 – „Diagnoza” (serial)

Wybrane nagrody i wyróżnienia

Nagroda Sekcji Teatrów Dramatycznych ZASP za rolę Natalii Pietrowny w spektaklu „Miesiąc na wsi” w reżyserii Andrzeja Bubienia (dyplom PWSFTViT w Łodzi) na XXI Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi (2003), nagroda publiczności dla najpopularniejszej aktorki za rok 2012 (2013) WILAM, Nagroda Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Ważna produkcja:

Dżej Dżej
dzej, dzej 3

Dżej Dżej

reż. Maciej Pisarek

pełen artykuł

Miejsca w regionie, związane z postacią:

Toruń
Toruń nocą, fot. Daniel Pach

Produkcje filmowe w regionie, zwiazane z postacią:

Dżej Dżej
Zdjęcie ilustracja

Dżej Dżej

reż. Maciej Pisarek

czytaj dalej
Belfer
Zdjęcie ilustracja

Belfer

reż. Łukasz Palkowski

czytaj dalej
Lekarze
Zdjęcie ilustracja

Lekarze

reż. Filip Zylber, Marcin Wrona

czytaj dalej
Panoptikon
Zdjęcie ilustracja

Panoptikon

reż. Marcin Gładych, Krystian Wieczyński

czytaj dalej