Piwnice pod Toruniem

Piwnice to wieś położona 14 km na północ od Torunia, w 1346 roku wzmiankowana jako folwark krzyżacki w komturii bierzgłowskiej. Na początku XX wieku wzniesiono tu zabytkowy dwór otoczony parkiem. Niedaleko znajduje się również rezerwat przyrody Las Piwnicki, tworzony w 1956 roku, w którym rosną między innymi 300 -letnie dęby.

Najbardziej malownicze widoki znajduję się nad przepływającą przez Las Piwnicki Strugą Łysomicką. Piwnice, znane są przede wszystkim ze względu na  mieszczące się tu obserwatorium astronomiczne Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, którego początki sięgają 1947 roku. Wtedy to, głównie dzięki staraniom prof. Władysława Dziewulskiego i prof. Wilhelminy Iwanowskiej zainicjowano budowę pierwszego pawilonu obserwacyjnego z obrotową kopułą o średnicy 5 m.

W tym samym roku obserwatorium otrzymało spektrograf Drapera – swój pierwszy astronomiczny instrument, który został przekazany przez ośrodek astronomii mieszczący się na Harvardzie.

Obecnie w obserwatorium znajduje się m.in.: teleskop Schmidta – Cassegraina o średnicy 90 cm, teleskop Cassegraina o średnicy 60 cm, a także dwa radioteleskopy, w tym jeden z największych w tej części Europie i największy w kraju, o średnicy talerza 32 metrów.

Od 2003 roku toruńskie centrum realizuje unikatowy w skali świata projekt przeszukiwania nieba na częstotliwości 30 GHz w ramach programu Unii Europejskiej Faraday.

W zabytkowym parku umieszczonych jest kilka innych teleskopów optycznych, znajdujących się w kopułach z rozsuwanymi dachami.

W obserwatorium astronomicznych w Piwnicach powstawał film grudziądzanina Andrzeja Cichockiego pt. „Supernova”. Konsultantami przy powstawaniu filmu byli  naukowcy z Centrum Astronomii UMK. W niektórych kadrach filmu widać m.in. teleskopy astronomiczne, a także wspomniany wielki radioteleskop o średnicy 32 m.

Tu kręcono:

Supernova
Supernova kadr z filmu

Supernova

reż. Andrzej Cichocki

pełen artykuł

Chcesz odwiedzić to miejsce?

Skorzystaj z nawigacji Google

chcę tu pojechać

Warto zobaczyć w pobliżu...

Toruń
Toruń nocą, fot. Daniel Pach
Chełmża
CHEŁMŻA MISTRAL 4

Chełmża

pełen artykuł
Chełmno
CHELMNO STARE MIASTO

Produkcje filmowe, zwiazane z tym miejscem:

Supernova
Zdjęcie ilustracja

Supernova

reż. Andrzej Cichocki

czytaj dalej