Piwnice to wieś położona 14 km na północ od Torunia, w 1346 roku wzmiankowana jako folwark krzyżacki w komturii bierzgłowskiej. Na początku XX wieku wzniesiono tu zabytkowy dwór otoczony parkiem. Niedaleko znajduje się również rezerwat przyrody Las Piwnicki, tworzony w 1956 roku, w którym rosną między innymi 300 -letnie dęby.
Najbardziej malownicze widoki znajduję się nad przepływającą przez Las Piwnicki Strugą Łysomicką. Piwnice, znane są przede wszystkim ze względu na mieszczące się tu obserwatorium astronomiczne Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, którego początki sięgają 1947 roku. Wtedy to, głównie dzięki staraniom prof. Władysława Dziewulskiego i prof. Wilhelminy Iwanowskiej zainicjowano budowę pierwszego pawilonu obserwacyjnego z obrotową kopułą o średnicy 5 m.
W tym samym roku obserwatorium otrzymało spektrograf Drapera – swój pierwszy astronomiczny instrument, który został przekazany przez ośrodek astronomii mieszczący się na Harvardzie.
Obecnie w obserwatorium znajduje się m.in.: teleskop Schmidta – Cassegraina o średnicy 90 cm, teleskop Cassegraina o średnicy 60 cm, a także dwa radioteleskopy, w tym jeden z największych w tej części Europie i największy w kraju, o średnicy talerza 32 metrów.
Od 2003 roku toruńskie centrum realizuje unikatowy w skali świata projekt przeszukiwania nieba na częstotliwości 30 GHz w ramach programu Unii Europejskiej Faraday.
W zabytkowym parku umieszczonych jest kilka innych teleskopów optycznych, znajdujących się w kopułach z rozsuwanymi dachami.
W obserwatorium astronomicznych w Piwnicach powstawał film grudziądzanina Andrzeja Cichockiego pt. „Supernova”. Konsultantami przy powstawaniu filmu byli naukowcy z Centrum Astronomii UMK. W niektórych kadrach filmu widać m.in. teleskopy astronomiczne, a także wspomniany wielki radioteleskop o średnicy 32 m.
Tu kręcono:
Chcesz odwiedzić to miejsce?
Skorzystaj z nawigacji Google
Warto zobaczyć w pobliżu...