Paszkiewicz Yach

Jan „Yach” Paszkiewicz urodził się 4 września 1958 roku w Bydgoszczy, gdzie mieszkał wraz z rodzicami na Alei Ossolińskich. Jest absolwentem Grafiki na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Paszkiewicz to reżyser i współtwórca Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film, jedynego w Polsce festiwalu teledysków, który organizował wspólnie ze swoją żoną Magdaleną Kunicką-Paszkiewicz. Pierwsza edycja odbyła się w 1989 roku w Bydgoszczy, a w 1991 roku impreza została przeniesiona do Gdańska. Obecnie festiwal organizowany jest w Łodzi. W konkursie głównym wybierany jest najlepszy polski wideoklip, oprócz tego przyznawane są wyróżnienia między innymi za reżyserię, montaż, zdjęcia.

Paszkiewicz jest autorem ponad czterystu teledysków. Wideoklipy tworzył już w 1990 roku, a pierwszy z nich wykonał kamerą analogową 8mm dla zespołu Oczi Cziorne. Został jednym z pierwszych zawodowych twórców muzycznych wideo. Był także członkiem Akademii Fonograficznej ZPAV.

W swojej karierze współpracował z takimi gwiazdami jak: Kult, Kazik Staszewski, De Mono, Hey, Big Cyc, Budka Suflera, Big Day, Bielizna, Formacja Nieżywych Schabuff, Golden Life oraz Czarno-Czarni, Majka Jeżowska i Wojciech Waglewski czy Maciej Maleńczuk.

Paszkiewicz jako reżyser realizował filmy dokumentalne. Pierwszym z nich jest krótkometrażowy „Fantom Hermeticum” z 1996 roku. Kilka lat później swoją premierę miał kolejny krótki metraż twórcy „Obsesja” (1999), który przedstawiał historię zespołu muzycznego grającego piosenki Beatlesów. Razem z Jurkiem Owsiakiem stworzył kolejny film „Przystanek Woodstock – Najgłośniejszy Film Polski” (2003). Dwugodzinny dokument uwiecznił przebieg festiwalu muzycznego z 2002 roku oraz biorących w nim udział ludzi.

Reżyser zmarł 13 grudnia 2017 roku w Sopocie, w wyniku choroby nowotworowej płuc.

Wybrana filmografia

  • 1996 – „Fantom Hermeticum”
  • 1998 – „Więcej światła. Festiwal operatorów filmowych Camerimage’97” reż. Piotr Łazarkiewicz
  • 1999 – „Obsesja”
  • 2003 – „Przystanek Woodstock – Najgłośniejszy Film Polski”

Wybrane nagrody i wyróżnienia

Yach Film – nagroda Grand Prix (Kult – „45-89”), Fryderyk – nominacja w kategorii Wideoklip roku (Big Cyc – „Kumple Janosika”), Fryderyk – nominacja w kategorii Wideoklip roku (Maciej Maleńczuk, Wojciech Waglewski – „Koledzy”), Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w kategorii Kultura, Niezależna Nagroda Muzyczna DOKI – nagroda Stary Palnik za całokształt twórczości

 

Miejsca w regionie, związane z postacią:

Bydgoszcz
Bydgoszcz_004

Bydgoszcz

pełen artykuł
Toruń
Toruń nocą, fot. Daniel Pach