Ostrożna Karolina

Karolina Ostrożna urodziła się w 1983 roku w Toruniu, swoje role filmowe odegrała jako aktorka dziecięca i to za nie właśnie była nagradzana na festiwalach.

W 1994 roku wcieliła się w postać głównej bohaterki filmu Doroty Kędzierzawskiej pt. „Wrony”, samotnej dziewięcioletniej dziewczynki, wychowywanej przez zapracowana matkę  nazywanej Wroną właśnie, która porywa trzyletnie dziecko i postanawia być dla niej najlepszą mamą. Karolina Ostrożna za rolę we „Wronach” została nagrodzona na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Nagroda 100° Fahrenheita oraz nagrodami na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza „Ale Kino”, a sam film zdobył w Gdyni Nagrodę Specjalną Jury, Nagrodę Publiczności, Nagrodę Dziennikarzy oraz Don Kichot, Nagrodę Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych.

W 1997 roku Karolina Ostrożna zagrała rolę córki księdza Magdy Jarzębskiej w filmie Jerzego Stuhra „Historie miłosne”, który był polskim kandydatem do Oscara w kategorii filmu nieanglojęzycznego, jednak ostatecznie nominacji nie dostał i dedykowany był reżyserowi Krzysztofowi Kieślowskiemu, którego debiutem kinowym był film „Blizna”, do którego zdjęcia kręcono m.in. we Włocławku.

 

Wybrana Filmografia

  • 1994 – „Wrony” reż. Dorota Kędzierzawska
  • 1997 – „Historie miłosne” reż. Jerzy Stuhr

Wybrane Nagrody i Wyróżnienia

Poznańskie Koziołki dla najlepszego aktora 14 edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza „Ale Kino”; Poznańskie Koziołki dla najlepszego odtwórcy roli dziecięcej w konkursie międzynarodowym Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza „Ale Kino”. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Nagroda 100° Fahrenheita

Ważna produkcja:

Wrony
Wrony 1

Wrony

reż. Dorota Kędzierzawska

pełen artykuł

Miejsca w regionie, związane z postacią:

Toruń
Toruń nocą, fot. Daniel Pach
Włocławek
ANWIL 1

Włocławek

pełen artykuł

Produkcje filmowe w regionie, zwiazane z postacią:

Wrony
Zdjęcie ilustracja

Wrony

reż. Dorota Kędzierzawska

czytaj dalej
Blizna
Zdjęcie ilustracja

Blizna

reż. Krzysztof Kieślowski

czytaj dalej