Nenow Damian

Damian Nenow człowiek wielu talentów – filmowiec, reżyser, scenarzysta oraz montażysta filmowy i autor filmów animowanych. Urodzony 19 czerwca 1983 roku we Wrocławiu, ale silnie związany z Bydgoszczą, gdzie spędził dzieciństwo i zainteresował się plastyką oraz filmem animowanym. Swoje pasje rozwijał w Liceum Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Już jego pierwszy film „The Aim” (2004) zdobył uznanie i nagrody (nagroda specjalna wręczana podczas festiwalu „ReAnimacja” w Łodzi oraz pierwsza nagroda na festiwalu „Dozwolone do 21 lat” w Tarnowie).

„Miasto ruin” (2010) to krótkometrażowy film animowany ukazujący Warszawę wiosną 1945 roku – film wyświetlany jest w Muzeum Powstania Warszawskiego, jako jego stała ekspozycja. Następny jego film „Paths of Hate” (2010) został doceniony przez wiele osób, w tym przez Amerykańską Akademię Filmową, która umieściła film na liście 10 filmów ubiegających się o nominacją do Oskara 2012 roku, jako Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany. Film ten jest zdobywcą ponad 20 nagród filmowych.

Produkcja w jego reżyserii z 2018 roku „Jeszcze dzień życia” jest wartym uwagi polsko-hiszpańskim filmem pełnometrażowym opartym na książce Ryszarda Kapuścińskiego, w którym usłyszymy głosy takich aktorów jak: Marcin Dorociński, Olga Bołądź, Tomasz Ziętek czy Arkadiusz Jakubik. Film zdobył wiele nominacji i nagród m.in. nagrodę dla najlepszego pełnometrażowego filmu animowanego wręczaną podczas Anilogue International Animation Festival w Budapeszcie, Europejską Nagrodę Filmową w kategorii najlepszy film animowany, nagrodę Goya wręczaną przez Hiszpańską Akademię Sztuki Filmowej w kategorii film animowany czy nagrodę publiczności podczas WAMA Film Festival w Olsztynie.

 

Wybrana filmografia

  • 2004 – „The Aim”
  • 2006 – „Wielka ucieczka!”
  • 2010 – „Miasto ruin”
  • 2010 – „Paths od Hate”
  • 2018 – „Jeszcze dzień życia”
  • 2019 – ,,Rybia noc”

Miejsca w regionie, związane z postacią:

Bydgoszcz
Bydgoszcz_004

Bydgoszcz

pełen artykuł