Ryszard Nawrocki urodził się 7 marca 1940 roku w Toruniu, był aktorem teatralnym i filmowym. Był jednym z najbardziej znanych polskich aktorów dubbingowych.
W 1966 roku Wydział Aktorskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. W tym samym roku zadebiutował na deskach teatralnych i po raz pierwszy podłożył głos pod postać Królika w filmowej ekranizacji powieści Alana Alexandra Milne’a „ Kubuś Puchatek i miododajne drzewo”. Głosu Postaci Królika udzielił w sumie do 2008 roku, w kolejnych filmach dziewięć razy. W latach 1966-1969 był aktorem warszawskiego Teatru Ziemi Mazowieckiej, potem związał się z Teatrem Polskim w Warszawie, w którym pracował nieprzerwanie do 2010 roku.
Przygodę z filmem rozpoczął Ryszard Nawrocki od filmu Stanisława Barei „Przygoda z piosenką” (1968) w którym zagrał obok m.in.: Bohdana Łazuki, Poli Raksy i Ireny Santor LINK. W 1974 roku wcielił się w rolę malarza Gienka w nagrywanym w całości na Kujawach i Pomorzu w Nieszawie i Ciechocinku filmie „Wiosna Panie Sierżancie”. Potem grywał m.in.: w serialach Jerzego Gruzy „Czterdziestolatek” (1977), Andrzeja Konica „Życie na gorąco” (1978) i „Pogranicze w ogniu”(1991) czy wreszcie w pierwszej polskiej telenoweli „ w Labiryncie” (1998-1990) Pawła Karpińskiego.
Głos Ryszarda Nawrockiego znają wszyscy fani Kubusia Puchatka, ale nie tylko tej postaci go użyczył. Dubbingował postaci z filmowej sagi „Gwiezdne Wojny”, m.in.: Imperatora w części V „Imperium kontratakuje” (1980) i w części VI „Powrót Jedi” (1983), Aberforth Dumbledore w cyklu filmów o Harrym Potterze czy wreszcie Georga z amerykańskiego serialu animowanego „Jetsonowie”.
Zmarł w 25 kwietnia 2011 roku w Żyrardowie i został pochowany na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim przy ulicy Młynarskiej w Warszawie.
Wybrana Filmografia
Ważna produkcja:
Miejsca w regionie, związane z postacią: