Nawiedzona Polska

reż. Pau Masó

Horror „Nawiedzona Polska” to pełnometrażowy debiut hiszpańskiego reżysera Pau Masó, złożony jedynie z amatorskich nagrań kamerą wideo nakręconych przez bohaterów filmu.

Obraz przedstawia historię młodej pary, Ewelyn i Pau, mieszkającej w Ameryce, która postanawia przyjechać do Polski, aby spotkać się z rodziną dziewczyny. Ewelyn wraca w swoje rodzinne strony na Kujawy, do miejscowości Chodecz. Odwiedza grób swoich rodziców, a Pau poznaje babcię i krewnych dziewczyny. Para zatrzymuje się w domku na wsi, gdzie w niedługim czasie doświadcza nadprzyrodzonych zjawisk. Dziwne i niepokojące sytuacje budzą strach w Ewelyn, jednak jej chłopak początkowo nie wierzy w zjawiska paranormalne.

Główne role zagrali reżyser Pau Masó i Ewelina Łukaszewska, która choć mieszka w Hiszpanii, urodziła się we Włocławku. Aktorka po ukończeniu studiów w 2007 roku wyjechała z kraju. W produkcji pokazała się Irene Gonzalez, która grała już wcześniej u Pau Masó. W filmie wystąpili także brat i babcia Eweliny Łukaszewskiej, Pani Krystyna Grzelak, której dom stał się filmowym nawiedzonym domostwem.

Wszystkie ujęcia do filmu nakręcono w Toruniu, Chodczu, Włocławku
i Nowinach. Jak przyznał sam reżyser Kujawy to według niego zagadkowe miejsce, które pasowało do koncepcji filmu niezależnego. Co ciekawe, to właśnie główna aktorka zaproponowała, aby film nakręcić w jej rodzinnych stronach.

Ciekawostki

  • Okres zdjęciowy trwał siedem dni, w lipcu 2011 roku.
  • Premiera filmu odbyła się na American International Film Festival 20 listopada 2011 roku.
  • Budżet filmu był niewielki, szacuje się, że wynosił około 1000$.

Metryczka filmu

„Nawiedzona Polska”

Polska 2011, 103’

Reżyseria: Pau Masó

Producent: Pau Masó

Produkcja: Maso & Co Productions

Obsada: Pau Masó, Ewelina Łukaszewska, Irene Gonzalez, Dominik Łukaszewski, Krystyna Grzelak

Wybrane nagrody

American International Film Festival 2011 – nagroda w kategorii „Najlepszy film/dokument/wideo/scenariusz z udziałem Religiosus/Supernatural theme”.

Miejsca w regionie, związane z produkcją:

Chodecz
DSC_6272_1
Włocławek
ANWIL 1

Włocławek

pełen artykuł
Toruń
Toruń nocą, fot. Daniel Pach