Należyty Jan Jakub

Jan Jakub Należyty urodził się 26 lutego 1964 roku w Nakle nad Notecią, jest aktorem estradowym, satyrykiem i piosenkarzem i pieśniarzem interpretatorem piosenki francuskiej.

Zadebiutował w 1983 roku podczas XX Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie zdobył Grand Prix im. Karola Musioła w konkursie „Promocje”.
Jest członkiem Związku Artystów i Kompozytorów „ZAKR”, Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno – Muzycznych SAWP
i Związku Artystów Scen Polskich ZASP. Współpracował z warszawskimi teatrami Stara Prochowania, i Rampa, Teatrem Dramatycznym w Białymstoku
oraz z Teatrem Dramatycznym w Płocku. Jest autorem książek dla dzieci, felietonów oraz scenariuszy komediowych

Wraz z żoną Małgorzatą Żukrowską-Należyty założył krakowski Teatr Komedia, który początkowo działał tylko  jako teatr objazdowy. W 2013 roku, Jan Jakub Należyty pod jego szyldem wyprodukował sztukę własnego aktorstwa zatytułowaną „Trzy razy łóżko”, w której obsadzie obok Emilii Komarnickiej, Matyldy Damięckiej, Marka Siudyma i Piotra Skargi znalazła się również Adrianna Biedrzyńska.

Artysta ma na swoim koncie liczne występy kabaretowe i satyryczne, m.in. z kabaretem „Szerszeń” i „Pod Egidą”. Piosenki z jego tekstami wykonują Beata Rybotycka, Jacek Wójcicki, Piotr Rubik czy Emilian Kamiński, pisał również teksty do piosnek Zbigniewa Wodeckiego. Fascynuje go piosenka francuska i jako jej mistrz dał się poznać w licznych spektaklach muzycznych. W 2001 roku współpracował ze scenarzystami dwóch seriali telewizyjnych „Szpital na perypetiach” oraz „Buła i spóła”. W roku 1994 zagrał w filmie „Polska śmierć” w reżyserii Waldemara Krzystka.

 

Wybrana Filmografia

Obsada aktorska

  • 1994 –  „Polska śmierć” reż. Waldemar Krzystek

Współpraca scenariuszowa

  • 2001 – „Szpital na perypetiach” (serial)
  • 2001 – „Buła i spóła” (serial)

 

 

Miejsca w regionie, związane z postacią:

Nakło nad Notecią
800px-Widok_kościoła_św.Wawrzyńca_w_Nakle_nad_Notecią_-_panoramio_(1)

Nakło nad Notecią

pełen artykuł