Nakło nad Notecią

Nakło nad Notecią to miasto położone w południowo- wschodniej części Krajny – historycznej krainy leżącej na pograniczu Pomorza i Wielkopolski.

Ten ważny strategicznie średniowieczny gród prawa miejskie uzyskał z rąk Władysława Łokietka w 1299 roku. Korzystne położenie miasta nad rzeką Noteć, sprawiło, że rozwijał się w nim handel i rzemiosło, funkcjonowały też sąd grodzki i ziemski. Po pierwszym rozbiorze Polski w 1772 roku miasto zostało włączone do Prus. W drugiej połowie XIX wieku stało się ważnym węzłem komunikacyjnym, głównie za sprawą rozwijającego się portu rzecznego oraz powstałemu w 1851 roku połączeniu kolejowym z Piłą i Bydgoszczą. Połączenie to stanowiło część kluczowej dla Prus, magistrali łączącej Berlin z Królewcem. W 1918 roku w mieście wybuchło Powstanie Wielkopolskie , a w styczniu 1920 roku Nakło zostało włączone do Polski.

Najważniejszymi zabytkami w mieście są m.in.: spichlerze z XVIII-XIX wieku, neogotycki poewangelicki kościół św. Stanisława oraz klasycystyczny kościół św. Wawrzyńca

W mieście funkcjonuje Nakielski Ośrodek Kultury. W Nakle urodził się aktor estradowy, satyryk i piosenkarz oraz pieśniarz interpretator piosenki francuskiej Jan Jakub Należyty.

Chcesz odwiedzić to miejsce?

Skorzystaj z nawigacji Google

chcę tu pojechać