Mroziński Marcin

Marcin Mroziński znany również pod pseudonimem Martin Fitch to polski aktor teatralny i dubbingowy, prezenter telewizyjny oraz piosenkarz. Urodził się w Inowrocławiu  26 września 1985 roku i to w tym mieście zaczął rozwiać swoje pasje i umiejętności.

Już jako dziecko interesował się aktorstwem oraz muzyką, brał udział w wielu festiwalach muzycznych i konkursach recytatorskich. Był laureatem wielu z nich, w wieku 14 lat wystąpił w musicalu „Gdzie nasi idole, gdzie nasi poeci” w Bydgoszczy. Chodził na zajęcia prowadzone przez Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu, gdzie należał do zespołu muzyki dawnej oraz chóru „Inovroclaviensis”.

W Inowrocławiu chodził do II Liceum Ogólnokształcącego oraz do III Liceum Ogólnokształcącego, w którym zdał maturę w 2003 roku. Następnie wyjechał do Warszawy, aby studiować na Wydziale Aktorskim Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza.

Mieliśmy okazję widzieć go w kilku programach telewizyjnych, jako dziecko występował w programie „5-10-15”, później swoich sił próbował w programie „Polsat Idol” oraz „Szansa na sukces”, gdzie w 2004 roku wygrał jeden z odcinków. Pracował w programie „Songowanie na ekranie” emitowanym na kanale TVP1. Prowadził również program “Staraoke” na kanale Cartoon Network. Wystąpił w teleturnieju „Rodzina jak z nut” oraz pojawiał się w programie TVP1 „Jaka to melodia?” jako gość specjalny.

Na trzecim roku studiów wygrał casting do musicalu „Upiór w operze” wystawianego w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie. Sztuka reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego osiągnęła wielki sukces, a płyta z piosenkami pochodzącymi z musicalu otrzymała status potrójnej platyny. Następnie wystąpił jako Sean w musicalu „Boyband” w Teatrze Komedia oraz jako Mariusz w musicalu „Les Misérables”, który można były oglądać w Teatrze Muzycznym Roma. Mogliśmy zobaczyć go jako Ducha w “Piosenka jest dobra na wszystko, czyli nieobecni mają rację” wystawianym przez Teatr Collegium Nobilium oraz Teatr Roma – Nova Scena i jego kreację postaci Clopina w „Notre Dame l’histoire”. Grał również w  przedstawieniu „Szpilmania” wystawianym początkowo przez Och-Teatr, a później przez Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza i Teatr Collegium Nobilium.

W 2009 roku dołączył do Teatru Polskiego Radia oraz do serialu radiowego „Matysiakowie”, gdzie wcielił się w rolę Josha Stokovskiego.

14 lutego 2010 roku został wybrany reprezentantem Polski w konkursie Piosenki Eurowizji w Oslo, gdzie ostatecznie zajął 13 miejsce z piosenką „Legenda”.

Na małym ekranie pojawił się w serialach: „Na Wspólnej”, „Na dobre i na złe” „Usta usta” oraz „Czas honoru”. W 2011 roku zagrał w filmie „Listy do M.”, jednej z najpopularniejszej komedii ostatnich lat.

Marcin Mroziński zajmuję się również dubbingiem, a jego głos możemy usłyszeć m.in. w „Księżniczka i żaba” (2009), „Program ochrony Księżniczek” (2009),  „Kubuś i przyjaciele” (2011) czy w „Pięknej i Bestii” z 2017 roku.

W 2013 roku przeprowadził się do Londynu, gdzie zaczął pracować nad swoim debiutanckim albumem oraz przyjął pseudonim Martin Fitch. W 2015 roku prowadził program dla kanału Cartoon Network a w 2016 wydał singiel „Dzieli nas”. Rok później wziął udział w polskich selekcjach do konkursu Eurowizji, gdzie ostatecznie zajął 7 miejsce.  W tym samym roku został prowadzącym internetowego programu „#MyślęPozytywnie”.

 

Wybrana filmografia:

  • 2003–2013 – „Na wspólnej” (serial)
  • 2009-2011 – „Na dobre i na złe” (serial)
  • 2010 – „Usta usta” (serial)
  • 2011 – „Listy do M” reż. Mitja Okorn
  • 2012 – „Czas honoru” (serial)

Miejsca w regionie, związane z postacią:

Inowrocław
inowrocław

Inowrocław

pełen artykuł