Mogilno

Mogilno to miasto położone na szlaku piastowskim, w województwie kujawsko-pomorskim na pograniczu Kujaw i Wielkopolski.

Najstarsza wzmianka o istnieniu Mogilna pochodzi z 1175 roku. Wcześniej w 1065 roku Bolesław Śmiały ufundował tu klasztor dla sprowadzonych benedyktynów z Tyńca. Prawa miejskie z rąk Władysława Jagiełły Mogilno otrzymało w 1398 roku. W okresie rozbiorowym miasto znalazło się pod panowaniem pruskim.
W XIX wieku słynęło z hodowli koni rasowych, dostarczanych na carski dwór. Na przełomie 1918 i 1919 roku mieszkańcy Mogilna przystąpili do powstania wielkopolskiego.

Najważniejszymi zabytkami w mieście są m.in.: wielokrotnie przebudowywany pochodzący z XI wieku kościół i klasztor pobenedyktyński, późnogotycki kościół św. Jakuba Starszego oraz ratusz neogotycki i dworzec kolejowy z XIX wieku.

W mieście działa Mogileński Dom Kultury, który jest organizatorem filmowego klubu dyskusyjnego- Mogileńskiej Akademii Filmowej. Od 2016 roku w  Mogilnie odbywa się Ogólnopolski Festiwal Filmów Satyrycznych Pyszadło. Impreza filmowa mająca charakter konkursu na najlepszy polski i zagraniczny film, w którym satyra stanowi istotny element dyskursu ponadpokoleniowego oraz stymuluje rozwój aktywizmu społecznego na rzecz lepszego świata.

Chcesz odwiedzić to miejsce?

Skorzystaj z nawigacji Google

chcę tu pojechać