Misja Afganistan

reż. Grzegorz Kuczeriszka (odc. 1),
Maciej Dejczer (odc. 2-13)

„Misja Afganistan” to pierwsza polska produkcja fabularna o żołnierzach w Afganistanie, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.
Serial wojenny przedstawia pół roku z życia polskiego kontyngentu na misji.

To historia ludzi o różnych przekonaniach, wartościach i doświadczeniach,
których połączył Afganistan. Akcja serialu skupia się wokół II plutonu pierwszej kompanii piechoty zmechanizowanej z Wędrzyna pod dowództwem młodego
oficera – porucznika Pawła Konaszewicza (Paweł Małaszyński).
W serialu zagrała czołówka polskich aktorów.

Piechcińskie kamieniołomy

Plenery filmowe realizowano na poligonie w Świętoszowie, w okolicach Warszawy oraz w kamieniołomach wapienia w kujawsko – pomorskim w Piechcinie w pobliżu Barcina i Pakości. W zgodnych głosach krytyki i widzów piechciński kamieniołom znakomicie oddał realia afgańskiego krajobrazu.

Ciekawostki

  • Gruziński aktor Otar Saralidze, który zagrał rolę taliba – islamskiego terrorysty z Afganistanu przygotowywał się do roli oglądając filmy szkoleniowe młodzieży
    w Al – Kaidzie. Przygotowania uzupełniał rozmowami na planie z Afgańczykami, którzy pomagali mu zrozumieć i opanować trudne dialogi w języku pasztuńskim.
  • Dbałość o realia dotyczyła wszystkich elementów serii. Przez kilka miesięcy twórcy i aktorzy przygotowywali się, rozmawiając z członkami polskiego kontyngentu w Afganistanie i ich rodzinami. Niektórzy z prawdziwych wojskowych zagrali nawet w serialu.
  • Aktorzy przed rozpoczęciem prac nad serialem przeszli szkolenie pod okiem GROM i żołnierzy, którzy wrócili z misji w Afganistanie.
  • Do realizacji serialu użyto 250 mundurów, kilkanaście litrów sztucznej krwi, wystrzelono 13 tysięcy sztuk amunicji, wytkano 30 zarostów dla odtwórców ról Afgańczyków.
  • Oryginalne kostiumy dla odtwórców ról Afgańczyków sprowadzono ze Stanów Zjednoczonych i Afganistanu.
  • Producenci skorzystali z pomocy ekspertów z wydziałów geografii i geologii Uniwersytetu Warszawskiego w poszukiwaniu lokalizacji w Polsce, które przypominałyby Afganistan.
  • Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły z Chełmna posiada stado rodzimych ras owiec. Jedna z odmian – wrzosówki z Gruczna zagrała w serialu Misja Afganistan w scenie ataku partyzantów na afgańską wioskę.

Metryczka filmu

„Misja Afganistan”

Polska 2012, 13 odcinków, serial fabularny

Reżyseria: Grzegorz Kuczeriszka (odc. 1), Maciej Dejczer (odc. 2-13)

Scenariusz: Jan Pawlicki, Marek Kreutz

Zdjęcia: Grzegorz Kuczeriszka (odc. 1), Jarosław Szoda

Muzyka: Bartosz Chajdecki

Producent: Michał Kwieciński, Beata Ryczkowska

Produkcja: Canal + Cyfrowy

Obsada: Paweł Małaszyński, Ilona Ostrowska, Tomasz Schuchardt, Eryk Lubos, Sebastian Fabijański, Mikołaj Krawczyk i inni.

Miejsca w regionie, związane z produkcją:

Piechcin
Piechcin 4