Miasto

reż. Marcin Sauter

,,Miasto” to film oparty na scenariuszu i wyreżyserowany przez bydgoskiego reżysera Macieja Sautera, jednego z współtwórców nieformalnej bydgoskiej szkoły dla młodych dokumentalistów, Bydgoskiej Kroniki Filmowej.

„Miasto” to produkcja łącząca kino obyczajowe z elementami kryminału w stylu noir. Opowiada o samotnym detektywie, który rozwiązując zagadkę tajemniczego morderstwa , staje się pionkiem w toczącej się grze mafijnej. Główne role w filmie grają Bartłomiej Topa, Karolina Gruszka Mieczysław Kropielnicki, Piotr Nawrocki i Grzegorz Warchoł. W roli drugoplanowej na ekranie pojawiają się m.in.: Robert Więckiewicz i Stanisław Tym.

Film w całości powstawał w Bydgoszczy. Zdjęcia kręcone były na skrzyżowaniu ulic Ugory/Podgórna/Orla/ Na Wzgórze Dąbrowskiego. Wykorzystano również budynek byłej dyrekcji PKP przy ul. Dworcowej, kamienicę przy ul. Gdańskiej 79, podwórko kamienicy przy ul. Focha 2,  plenery wokół Placu Wolności, dawne kino Pomorzanin,  przystań przy ul. Tamka 2 oraz Port Lotniczy in. Ignacego Jana Paderewskiego. Na potrzeby filmu zaaranżowano knajpę na parterze kamienicy przy ul. Dworcowej 19.

 

Ciekawostki

  • Producentem filmu jest POKROMSKI Studio, które było producentem m.in.: polsko-francusko-niemiecko-belgijskiej koprodukcji „Maria Curie” (2017) reż. Marie Noëlle, w której w rolę Alberta Einsteina wcielił się pochodzący z Torunia, Piotr Głowacki.
  • Statystami w filmie byli mieszkańcy Bydgoszczy , a wśród nich również prezydent miasta Rafał Bruski.
  • Film został zrealizowany na kolorowej taśmie celuloidowej Super 16 mm.

 

Metryczka filmu

Miasto

Polska 2021,

Reżyseria: Maciej Sauter

Scenariusz: Maciej Sauter

Muzyka: Bruno Coulais

Zdjęcia: Michał Englert

Montaż: Isabelle Ratery, Marie Noëlle, Lenka Fillnerowa, Hans Horn

Producent: POKROMSKI Studio

Obsada: Bartłomiej Topa, Karolina Gruszka Mieczysław Kropielnicki, Piotr Nawrocki, Grzegorz Warchoł, Robert Więckiewicz , Stanisław Tym i inni.

Ważne postacie

Sauter Marcin
Marcin Sauter odbiera Flisaka TOFIFEST_P_I_349 (1)

Sauter Marcin

biogram
Głowacki Piotr
GościeTofifest-Piotr_Głowacki

Głowacki Piotr

biogram

Miejsca w regionie, związane z produkcją:

Bydgoszcz
Bydgoszcz_004

Bydgoszcz

pełen artykuł

Postacie związane z tą produkcją filmową:

Sauter Marcin

czytaj dalej

Głowacki Piotr

czytaj dalej