Megality – historia sprzed 5500 lat

reż. Krzysztof Paluszyński

„Megality – historia sprzed 5500 lat” w reżyserii Krzysztofa Paluszyńskiego to jeden z najważniejszych filmów popularyzujących archeologię i pradzieje ziem Polski, który odkrywa przed widzem tajemnice na miarę Stonehenge, jakie skrywają polskie ziemie. Film kręcony w wielu miejscach w Polsce, realizowany był również  na terenach Województwa Kujawsko-Pomorskiego – w rezerwacie w Biskupinie oraz w Parku Kulturowym Wietrzychowice, który obok Stonehenge w Wielkiej Brytanii i Carnac we Francji należy do niepowtarzalnych obiektów megalitycznych w Europie.

Tytułowe megality to monumentalne budowle z ziemi i kamienia o długości dochodzącej nawet do 150 metrów. Jednak w przeciwieństwie do kamiennych kręgów z południowej Anglii, które przyciągają turystów z całego świata, w Polsce wie o nich zaledwie wąska grupa archeologów i naukowców, władze gmin, mieszkańcy przyległych domostw i wsi, a także pasjonaci, których te zamierzchłe czasy interesują i inspirują.

Przez pryzmat zabytków, wywiadów z naukowcami – archeologami, antropologami  i ekspertami od wirtualnej rzeczywistości, scen fabularnych oraz animacji 3D i pierwszej wizualizacji wyglądu kobiety sprzed ponad 5 tysięcy lat, której szkielet został odkryty podczas badań archeologicznych, reżyser zrealizował obraz wyjątkowo ciekawego świata, który już dawno przestał istnieć. Ten fabularyzowany dokument bogaty w piękne plenery, scenografię, precyzyjnie zaplanowane kadry i wzbogacony o interesującą ścieżkę dźwiękową przybliża historię prastarych mieszkańców obszaru dzisiejszej Polski.

Ciekawostki

  • Film kręcony był również Parku Kulturowym Wietrzychowice, znajdującym się w Województwie Kujawsko-Pomorskim.
  • Zdjęcia kręcono również w innych częściach Polski m.in. w Parku Kulturowym Sarnowo, w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie „Krzemionki”, w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi, w Muzeum Okręgowym  w Koninie oraz na stanowiskach archeologicznych w Muszkowicach i Mrowinie oraz na terenie Gmin: Dolice i Wilczyn i Ślesin
  • Wiele  instytucji i organizacji włączyło się do współpracy przy filmie, wśród których należy wymienić m.in. Instytut Archeologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydziałem Medycyny Sądowej na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Katedrą Inżynierii Wirtualnej na Politechnice Poznańskiej,  Katedrę Archeologii na Uniwersytecie Szczecińskim, Katedrę Antropologii na Uniwersytecie Łódzkim, Instytut Archeologii na Uniwersytecie Wrocławskim, Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, Fundację Badań Archeologicznych Imienia Profesora Konrada Jażdżewskiego
  • Premiera filmu w Toruniu odbyła się 4 października 2018 w Centrum Kultury i Sztuki “Od Nowa”.
  • Premiera telewizyjna filmu miała miejsce w dniu 25 grudnia 2018 roku na kanale TVP Historia.


Metryczka filmu

„Megality – historia sprzed 5500 lat”

Polska 2018, 66’

Reżyseria: Krzysztof Paluszyński

Scenariusz: Krzysztof Paluszyński

Zdjęcia: Rafał Jerzak, Krzysztof Paluszyński

Muzyka: Marcin Sady

Montaż: Mikołaj Drygas

Producent: Krzysztof Paluszyński

Miejsca w regionie, związane z produkcją:

Biskupin
maxresdefault