„Megality – historia sprzed 5500 lat” w reżyserii Krzysztofa Paluszyńskiego to jeden z najważniejszych filmów popularyzujących archeologię i pradzieje ziem Polski, który odkrywa przed widzem tajemnice na miarę Stonehenge, jakie skrywają polskie ziemie. Film kręcony w wielu miejscach w Polsce, realizowany był również na terenach Województwa Kujawsko-Pomorskiego – w rezerwacie w Biskupinie oraz w Parku Kulturowym Wietrzychowice, który obok Stonehenge w Wielkiej Brytanii i Carnac we Francji należy do niepowtarzalnych obiektów megalitycznych w Europie.
Tytułowe megality to monumentalne budowle z ziemi i kamienia o długości dochodzącej nawet do 150 metrów. Jednak w przeciwieństwie do kamiennych kręgów z południowej Anglii, które przyciągają turystów z całego świata, w Polsce wie o nich zaledwie wąska grupa archeologów i naukowców, władze gmin, mieszkańcy przyległych domostw i wsi, a także pasjonaci, których te zamierzchłe czasy interesują i inspirują.
Przez pryzmat zabytków, wywiadów z naukowcami – archeologami, antropologami i ekspertami od wirtualnej rzeczywistości, scen fabularnych oraz animacji 3D i pierwszej wizualizacji wyglądu kobiety sprzed ponad 5 tysięcy lat, której szkielet został odkryty podczas badań archeologicznych, reżyser zrealizował obraz wyjątkowo ciekawego świata, który już dawno przestał istnieć. Ten fabularyzowany dokument bogaty w piękne plenery, scenografię, precyzyjnie zaplanowane kadry i wzbogacony o interesującą ścieżkę dźwiękową przybliża historię prastarych mieszkańców obszaru dzisiejszej Polski.
„Megality – historia sprzed 5500 lat”
Polska 2018, 66’
Reżyseria: Krzysztof Paluszyński
Scenariusz: Krzysztof Paluszyński
Zdjęcia: Rafał Jerzak, Krzysztof Paluszyński
Muzyka: Marcin Sady
Montaż: Mikołaj Drygas
Producent: Krzysztof Paluszyński
Miejsca w regionie, związane z produkcją: