Matylda Podfilipska

Matylda Podfilipska jest aktorką teatralną i filmową. Urodzona w Łodzi w 1980 roku ukończyła Wydział Aktorski na  PWSFTviT w Łodzi. Od 2003 roku artystka związana jest z toruńskim Teatrem im. Wilama Horzycy.

Talent aktorski Podfilipskiej umożliwił jej realizację niezapomnianych ról zarówno teatralnych, jak i filmowych.

Najważniejsze role na scenie Teatru Horzycy, które dotychczas wykreowała to spektakle takich reżyserów i reżyserek jak Iwan Wyrypajew, Wiktor Ryżakow, Peter Gothard, Iwona Kempa, Lies Pauwels, Wiktor Rubin, Tomasz Hynk, Bartosz Zaczykiewicz czy  Marcin Wierzchowski.

W swej karierze aktorka występowała również na deskach Teatru Studyjnego PWSFTviT Łódź i niezależnego Teatru Wiczy. W Teatrze Telewizji mogliśmy oglądać ją w m.in. sztuce „Rebecca” według Martina Crimpa wyreżyserowany przez Piotra Mikuckiego w 2005 roku.

Na srebrnym ekranie zadebiutowała w 2002 roku rolą w filmie Agnieszki Holland pt. „Julia wraca do domu”. Potem wystąpiła w „Syberiadzie polskiej” w reżyserii Janusza Zaorskiego w 2013 roku i „Dżej Dżeju” Macieja Pisarka w 2014 roku. Grała też wiele ról w filmach niezależnych u toruńskich twórców, m.in.: u Waldemara Grzesika w filmie  „Najświętsze słowa naszego życia” , Marcela Woźniaka w „Snuficie” oraz serii filmów Marcina Gładycha – „Trzy życzenia” (2009), „Fire Woman” (2009), „Ostatni telefon” (2010), „Odrobina starości” (2010) i „Panopitkon” (2011).

Matylda Podfilipska pojawiała się też epizodycznie w licznych serialach. „Samo Życie”, „M jak miłość”, „Kryminalni”, „Plebania”, „Lekarze„, „Belfer” i „Diagnoza”.

Jej role nagrodzono Nagrodą Sekcji Teatrów Dramatycznych ZASP i „Wilamem” publiczności dla najpopularniejszej aktorki w Toruniu za rok 2012. Dwukrotnie została również uhonorowana nagrodą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Wybrana filmografia

2002 – „Julia wraca do domu” reż. Agnieszki Holland
2002 – 2010 – „Samo Życie” (serial)
2003 – 2005 – „M jak miłość” (serial)
2007 – „Kryminalni” (serial)
2007 – „Najświętsze słowa naszego życia” reż. Waldemar Grzesik
2011 – „Panopitkon” reż. Marcin Gładych
2012 – „Lekarze” (serial)
2013 – „Syberiada polska” reż. Janusz Zaorski
2014 – „Dżej dżej” reż. Maciej Pisarek
2015 – „Snufit” reż. Marcel Woźniak
2016 – „Belfer” (serial)
2018 – „Diagnoza” (serial)

Wybrane nagrody i wyróżnienia

Nagroda Sekcji Teatrów Dramatycznych ZASP za rolę Natalii Pietrowny w spektaklu „Miesiąc na wsi” w reżyserii Andrzeja Bubienia (dyplom PWSFTViT w Łodzi) na XXI Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi (2003), nagroda publiczności dla najpopularniejszej aktorki za rok 2012 (2013) WILAM, Nagroda Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Ważna produkcja:

Dżej Dżej

reż. Maciej Pisarek

pełen artykuł

Miejsca w regionie, związane z postacią:

Produkcje filmowe w regionie, zwiazane z postacią:

Dżej Dżej

reż. Maciej Pisarek

czytaj dalej

Belfer

reż. Łukasz Palkowski

czytaj dalej

Lekarze

reż. Filip Zylber, Marcin Wrona

czytaj dalej

Panoptikon

reż. Marcin Gładych, Krystian Wieczyński

czytaj dalej