Magiczne drzewo

reż. Andrzej Maleszka

Tytułowe „magiczne drzewo”, czyli prastary dąb zostaje powalone podczas burzę. Z jego drewna powstają magiczne, zaczarowane przedmioty, czyniące cuda i te dobre i złe. Bohaterem film staje się jeden z takich przedmiotów – „czerwone krzesło”, które realizuje pragnienia każdego, kto na nim usiądzie…, a które odnajduje trójka dzieci: Tosia, Filip i Kuki.

Tak zaczyna się historia opisana w książce Andrzeja Maleszki, która aż dwukrotnie trafiła na ekran. Raz jako trzynasto – odcinkowy serial, później jako pełnometrażowy film fabularny, który został obsypany deszczem nagród na całym świecie.
Film Andrzeja Maleszki odniósł wielki sukces na całym świecie, zgarniając mnóstwo nagród na festiwalach filmu dla dzieci i młodzieży, a oglądać go mogli mali widzowie m.in. w Niemczech, Finlandii, Norwegii, Czechach, Wielkiej Brytanii, Grecji, USA, Indiach, Egipcie oraz na Tajwanie, Kubie, Ukrainie i Białorusi.
W główne role wcielili się Andrzej Chyra (trzykrotny zdobywca Złotych Lwów w Gdyni i dwóch Polskich Nagród Filmowych – Orzeł) oraz Agnieszka Grochowska (uhonorowana dwukrotnie Złotymi Lwami i Polskim Orłem za rolę w filmie
„Bez wstydu”).

Bydgoszcz – Miłość od pierwszego wrażenia

Ekipa filmowa uwieczniła wiele miejsc w Bydgoszczy. Wśród nich znalazły się takie punkty jak Rybi Rynek, Bydgoska Wenecja na Wyspie Młyńskiej, ul. Cieszkowskiego, ulica Stary Port, most Sulimy-Kamińskiego i fragmenty Gdańskiej. Jak mówił na bydgoskiej premierze Andrzej Maleszka: Wasze miasto (Bydgoszcz)  jest niezwykle filmowe. Bulwary nad Brdą tworzą niesamowicie malowniczą scenerię, która dla każdego reżysera byłaby atrakcyjna. (…) Każdy reżyser byłby zachwycony tym miastem.
Z kolei autorka scenografii, za którą film został nagrodzony na Festiwalu w Gdyni, Elwira Pluta nie kryła zachwytu: Zakochałam się w waszym mieście od pierwszego wejrzenia.
*

W Bydgoszczy pozostała też bardzo konkretna pamiątka po filmie – wielkie, czerwone krzesło, będące kopią tego filmowego – „magicznego”. Krzesło stanęło na placu zabaw na terenie Wyspy Młyńskiej, gdzie powstała część zdjęć do filmu.

Ciekawostki

 • Przy zdjęciach do filmu pracowała 70 – osobowa ekipa filmowa.
 • W filmie za pomocą efektów specjalnych morze zostało przybliżone do Bydgoszczy o sto kilometrów.
 • Filmowcy „poprzestawiali geografię Bydgoszczy”: z Wyspy Młyńskiej do Rybiego Rynku jest w rzeczywistości 500 metrów, a w filmie podróż pomiędzy tymi miejscami trwa pół godziny.
 • Sportowa Hala „Łuczniczki” została zamieniona w filmowy dworzec kolejowy.
 • Poza Bydgoszczą „Magiczne drzewo” kręcono także na Kaszubach (Szwajcaria), w Gdańsku, Gdyni Orłowie i w Warszawie oraz na promie „Skandynawia”
  płynącym po Bałtyku.
 • Serial „Magiczne drzewo”, poprzedzający film kinowy, był wyświetlany w kilkunastu krajach, gdzie odniósł ogromny sukces. Otrzymał nagrody na największych festiwalach oraz prestiżową amerykańską EMMY AWARD.
 • Walt Disney Company był zainteresowany nakręceniem własnego filmu kinowego
  na podstawie serialu Maleszki.

Metryczka filmu

„Magiczne drzewo”

Polska 2008, 90’

Reżyseria: Andrzej Maleszka

Scenariusz: Andrzej Maleszka

Zdjęcia: Mikołaj Łebkowski

Muzyka: Krzesimir Dębski

Produkcja: Agencja Filmowa Telewizji Polskiej, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Studio Lunapark

Obsada: Agnieszka Grochowska, Andrzej Chyra, Hanna Śleszyńska, Maciej Wierzbicki, Dominika Kluźniak, Filip Fabiś, Adam Szczeg, Maja Tomawska, Joanna Ziętarska i inni.

Wybrane nagrody i wyróżnienia

Zlin Film Festival – Najlepszy Film, Chicago International Children’s Film Festival – Rights of the Child Award, Munich Film Festiwal – Nagroda Publiczności, Shanghai International TV Festival – wyróżnienie, Oulu International Children and Youth Film Festival w Finlandii – nagroda, Garabato Award – New Latin American Movie Festival na Kubie – nagroda, BAMkids Film Festival w  Nowym Jorku – Nagroda Główna, Taiwan International Children’s Film Festival – Grand Prix i Nagroda Publiczności, Kristiansand Internasjonale Barnefilmfestival – Grand Prix i Nagroda Publicznościl, Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Dzieci w Arteku na Ukrainie: nagrody najlepszy film, najlepsza aktorka, najlepszy aktor, Nagroda specjalna Radia Dziecięcego z Rosji za Najlepszą Muzykę, Minsk International FF „Listapad” – Grand Prix Jury Dziecięcego oraz Nagroda Specjalna Jury Profesjonalnego, Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu – Nagroda specjalna „Platynowe Koziołki” i inne.

* Wywiad Gazeta Pomorska/ 21.09.2009

Miejsca w regionie, związane z produkcją:

Bydgoszcz
Bydgoszcz_004

Bydgoszcz

pełen artykuł