Lubostroń

Lubostroń to wieś położona w powiecie żnińskim, największa w gminie Łabiszyn, oddalona od Bydgoszczy o niecałe 30 km. Od 1975 do 1998 roku była częścią administracyjną województwa bydgoskiego.

Największym zabytkiem w Lubostroniu jest klasycystyczny pałac, zbudowany w latach 1795-1800 przez znanego architekta klasycyzmu Stanisława Zawadzkiego. Tuż obok pałacu wybudowano oficynę, stajnię oraz wozownię, a w późniejszym czasie zabudowania folwarcze. Pałac otacza zabytkowy park w stylu angieskim, las oraz pola i łąki. W 1762 roku generał Franciszek Skórzewski kupił dobra łabiszyńskie, które później przekazał swojemu synowi Fryderykowi. Nazwa „Lubostroń” została nadana przez Fryderyka Skórzewskiego, miłośnika sztuki, zleceniodawcę budowy pałacu i właściciela, od słów „lube ustronie”. Podobno pałac miał przypominać renesansową, znajdującą się we włoskiej Vicenzy, rezydencję Villa Rotonda, zrealizowaną przez Andrea Palladio w 1552 roku.

Do 1939 roku pałac pozostawał w rękach rodu Skórzyńskich, po wojnie posiadłość niszczała. Udział w tym miały nie tylko działania wojenne, ale i armia radziecka, która stworzyła w pałacu tymczasowe koszary. Część wartościowych rzeczy skradziono, resztę zniszczono lub spalono. Tuż po wojnie umieszczono tutaj Państwowe Gospodarstwo Rolne i ośrodek wczasów pracowniczych. Dopiero w latach 60. dyrektor Filharmonii Pomorskiej przekonał władzę do remontu pałacu, dzięki czemu można było rozpocząć organizację koncertów w Lubostroniu.

W pałacu występowali zarówno polscy jak i zagraniczni artyści. Jednym z pierwszych występów zorganizowanych przez bydgoską filharmonię był koncert Capelli Bydgostiensis w 1963 roku. W pałacu odbywał się Festiwal Muzyki Polskiej. W późniejszych latach, po przejęciu pałacu przez państwo, wykonano remont kapitalny.

Obecnie w pałacu organizowane są różnorodne wydarzenia kulturalne, koncerty i spotkania ze sztuką, a także doroczny konkurs pojazdów konnych. Dodatkowo pałac posiada także hotel i restaurację.

Zespół pałacowy został wykorzystany do nakręcenia scen w filmie „Kto nigdy nie żył”  z  2006 roku, w reżyserii Andrzeja Seweryna, który opowiada historię młodego księdza Jana, dowiadującego się nagle, że jest nosicielem wirusa HIV. W filmie wystąpił pochodzący z Inowrocławia Robert Janowski.

W pałacu pojawiła się również ekipa popularnego serialu „M jak miłość”, która nagrywała sceny do odcinka 1158 i 1159, gdzie zobaczyć można między innymi Lubostroń. W zespole pałacowo – parkowym nakręcono sesję zdjęciową, którą przygotował dla swojej żony Paweł Zduński (Rafał Mroczek).

 

Tu kręcono:

M jak miłość
M_jak_Miłość_5

M jak miłość

reż. Krzysztof Łukaszewicz, Kinga Lewińska, Michał Wnuk, Agnieszka Trzos, Michał Węgrzyn

pełen artykuł

Warto zobaczyć w pobliżu...

Bydgoszcz
Bydgoszcz_004

Bydgoszcz

pełen artykuł
Pałuki
Bozejewicki 4

Produkcje filmowe, zwiazane z tym miejscem:

M jak miłość
Zdjęcie ilustracja

M jak miłość

reż. Krzysztof Łukaszewicz, Kinga Lewińska, Michał Wnuk, Agnieszka Trzos, Michał Węgrzyn

czytaj dalej
Kto nigdy nie żył
Zdjęcie ilustracja

Kto nigdy nie żył

reż. Andrzej Seweryn

czytaj dalej