Lekarze

reż. Filip Zylber, Marcin Wrona

O wizycie ekipy z Pawłem Małaszyńskim i Magdaleną Różdżką w Toruniu, informowały w 2011 roku wszystkie media lokalne w Toruniu. Filmowcy zaanektowali dla siebie Centrum Targowe Park na Bydgoskim Przedmieściu i w tej wizjonerskiej, polskiej architekturze z 20-lecia międzywojennego ulokowali Szpital Specjalistyczny „Copernicus”, miejsce pracy doktor Alicji Szymańskiej, głównej bohaterki serii.

Główna bohaterka, w tej roli Magdalena Różczka, jest młodą, utalentowaną i ambitną panią chirurg. Jej przyszłość jest ustalona: ślub z ukochanym Krzysztofem (Piotr Polk) i znakomita kariera medyczna w stolicy. Niespodziewanie plan legł w gruzach,
gdyż bohaterka nie została przyjęta na wymarzony staż z transplantologii w Warszawie, a Krzysztof zupełnie inaczej niż ona widział ich wspólną przyszłość. Wtedy młoda pani doktor porzuca życie w stolicy i wyjeżdża do Torunia, by pracować w szpitalu prowadzonym przez doświadczoną dr Elżbietę Bosak (Danuta Stenka).

Serialowy świat w Toruniu

W Toruniu niemalże nie było miejsc gdzie ekipa „Lekarzy”, chociaż na chwilę nie postawiłaby swych kamer.
Filmowy dom bohaterki dr Alicji mieścił się przy ul. Łaziennej 10. Bulwar nad Wisłą oraz drugi brzeg – Kępa Bazarowa były ulubionymi miejscami do porannego joggingu dr Alicji. Lekarka biegała też po moście im. Józefa Piłsudskiego. Panorama Starego Miasta Torunia od Kępy Bazarowej wielokrotnie pojawia się w samym serialu. Również toruńskie kawiarnie i restauracje („Róże i Zen”, Hotel „Bulwar, Hotel „1231”), a wreszcie i Centrum Targowe Park stały się jednymi z głównych lokalizacji serialu.

Ciekawostki

 • Wpływ „Lekarzy” na promocję w kraju i obecność miasta w mediach był niebagatelny. Branżowe rankingi rynku PR i marketingu ujęły Toruń na drugim miejscu w Polsce, jeżeli chodzi o efekty tzw. „city-placement’u”
 • Podczas kręcenia jednego z odcinków niegroźny wypadek miała odtwórczyni głównej roli aktorka Magdalena Różczka, która skręciła nogę w kostce uprawiając jogging
  na toruńskiej kostce brukowej.
 • Serialowy ślub głównych bohaterów odbył się w gotyckim kościółku w Kaszczorku – nadwiślańskiej dzielnicy na przedmieściu Torunia.
 • Filmowy szpital to w rzeczywistości Centrum Targowe Park, przy Szosie Bydgoskiej 3 na Bydgoskim Przedmieściu.
 • Serial podczas 4. serii rozrósł się o „spin-off”. W serwisie Player nadawano serial internetowy „Lekarze nocą”, komediową wersję, będącą show dwóch bohaterów drugoplanowych.
 • „Szpital Alicji” – początkowo taką nazwę miał nosić ten serial.
  W trakcie zdjęć do pierwszego sezonu producenci zmienili tytuł na „Lekarze”.
 • Serial odniósł tę sukces zagraniczny„Lekarze” zostali sprzedani do Chin, do największej tamtejszej telewizji CCTV (o zasięgu około miliarda abonentów). Zakupiły go też amerykańskie stacje hiszpańskojęzyczne.

Metryczka filmu

„Lekarze”

Polska, 2012 – 2014, serial telewizyjny

Twórcy formatu: Dorota Chamczyk, Justyna Stefaniak, Andrzej Staszczyk

Reżyseria: Filip Zylber, Marcin Wrona, Jacek Filipiak, Bartek Konopka

Scenariusz: Justyna Stefaniak, Andrzej Staszczyk, Marek Kreutz, Radosław Figura, Ewelina Chyrzyńska, Joanna Pawluśkiewicz

Muzyka: Łukasz Targosz

Zdjęcia: Jan Holoubek, Tomasz Dobrowolski, Maciej Majchrzak

Produkcja: TVN

Obsada: Magdalena Różczka, Paweł Małaszyński, Jacek Koman, Danuta Stenka, Katarzyna Bujakiewicz, Agnieszka Więdłocha, Szymon Bobrowski, Marcin Perchuć, Borys Szyc, Olga Bołądź i inni.

Wybrane nagrody i wyróżnienia

Nominacje – Telekamery 2013 i 2014.

Miejsca w regionie, związane z produkcją:

Toruń
Toruń nocą, fot. Daniel Pach