Kuracja

reż. Maciej Cuske

„Kuracja” została uznana przez krytykę za jeden z najciekawszych polskich filmów dokumentalnych 2004 roku. Bydgoski reżyser wybrał temat z pozoru banalny: codzienne życie kuracjuszy w Ciechocinku. Wbrew pozorom jednak, bohaterowie nie przyjeżdżają do ośrodka na leczenie. Prawdziwym celem przyjazdu do Ciechocinka są wieczorki zapoznawcze i dancingi, próby flirtowania i pozornie nieznaczące rozmowy o niczym. „To film o potrzebie kontaktu” – mówił w jednym z wywiadów reżyser dokumentu Maciej Cuske.

Z jednej strony „Kuracja” jest obrazem autentycznie zabawnym – dialogi bohaterów, towarzyskie zachowania, absurdalne sytuacje wywołują śmiech podobnym typem humoru, który znamy choćby z komedii Tadeusza Chmielewskiego. Z drugiej jednak – reżyser nie naśmiewa się z bohaterów, ale pokazuje ich w sposób ciepły, a zarazem tragiczny. Kuracjusze w Ciechocinku to ludzie zwykli, przede wszystkim jednak niespełnieni, marzący o lepszym życiu, o bliskości, prawdziwych uczuciach, ale i dających radość, erotycznych przygodach. Przyjeżdżają na kurację, by choć przez chwilę żyć lepszym, pełniejszym, innym niż na co dzień życiem.

Kuracjusze w Ciechocinku

Wszystkie zdjęcia powstały w Ciechocinku. W kadrze pokazane zostały:

  • restauracja i kawiarnia Bristol w Parku Zdrojowym,
  • Park Zdrojowy,
  • Szpital Uzdrowiskowy nr I im. M. Raczyńskiego, ul. Armii Krajowej 6,
  • planty wzdłuż Alei Armii Krajowej.

Metryczka filmu

„Kuracja”

Polska, 2004, 58′

Reżyseria: Maciej Cuske

Scenariusz: Maciej Cuske

Zdjęcia: Radosław Ładczuk

Muzyka: Tomasz Gwinciński

Produkcja: Mistrzowska Szkoła Reżyserii Andrzeja Wajdy

Wybrane nagrody i wyróżnienia
Krakowski Festiwal Filmowy – Konkurs Polski -Dyplom Uznania, MFF Tofifest – Nagroda Prezydenta Miasta Torunia – Flisak, MFF Tofifest – Nagroda Publiczności, Węgiel Student Film Festiwal – III nagroda i inne.

Ważne postacie

Cuske Maciej
Cuske Maciej

Cuske Maciej

biogram

Miejsca w regionie, związane z produkcją:

Ciechocinek
Ciechocinek 1

Ciechocinek

pełen artykuł

Postacie związane z tą produkcją filmową:

Cuske Maciej

czytaj dalej