Kruszwica – miasto leżące na Kujawach, w powiecie inowrocławskim, nad jeziorem Gopło i przepływającej przez niego rzeki Noteci. Miasto znajduje się na Szlaku Piastowskim, a jego nazwa podobno pochodzi od słowa „kruszwy”, co oznacza bryłę soli. W średniowieczu, w tym regionie, znajdowały się bowiem pokłady solanki, z których warzono sól.
W czasach rzymskich Kruszwica znajdowała się na „szlaku bursztynowym”, co pozytywnie wpływało na rozwój grodu. Osada również w średniowieczu stanowiła ważne miejsce gospodarcze i strategiczne. Tutaj także prawdopodobnie istniało plemię Goplan. Historia miasta związana jest z początkami państwa polskiego, który w wieku X i XI został jedną ze stolic Piastów. Niestety w roku 1271 osada została spalona z rozkazu Bolesława Pobożnego. W 1422 roku przyznano Kruszwicy prawa miejskie. Miasto zaczęło się na nowo rozwijać u schyłku XIX wieku, gdy powstała linia kolejowa, cukrownia i rozpoczęto żeglugę rzeką Notecią, która łączy się z Kanałem Bydgoskim.
Kruszwica najbardziej znana jest z legendy o okrutnym księciu Popielu, którego na słynnej dziś wieży zjadły myszy. Mysia Wieża jest pozostałością zamku zbudowanego przez Kazimierza Wielkiego, w miejscu starego grodu, w połowie XIV wieku, który podczas potopu szwedzkiego został wysadzony w powietrze, a ostała się jedynie baszta mierząca 32 metry. Z wieży rozpościera się widok na jezioro Gopło i okolicę. Obok niej znajdują się ruiny zamku Piastów.
Kruszwica jest istotnym ośrodkiem przemysłu spożywczego, który bazuje na dobrze rozwiniętym rolnictwie. Mimo to duże znaczenie w funkcjonowaniu miasta ma turystyka, która daje szansę na rozwój Kruszwicy. W 2012 roku odnowiono Półwysep Rzępowski na jeziorze Gopło. Będąc na miejscu można wybrać się na rejs statkiem po jeziorze, wypożyczyć rower wodny lub kajak. Okolica oferuje kąpieliska i plaże oraz tarasy z widokiem na Gopło. Znajduje się tutaj również park krajobrazowy Nadgoplański Park Tysiąclecia oraz Centrum Kultury i Sportu, które jest prężnie działającym ośrodkiem kulturalnym, organizującym wydarzenia kulturalne, wystawy, koncerty i festiwale. Centrum poprzez swoje działania zapewnia mieszkańcom edukację i rozwój artystyczny, przyciągając tym samym turystów.
W mieście, oprócz zwiedzania legendarnej Mysiej Wieży i ruin zamku, można zobaczyć zabytkową, świetnie zachowaną Kolegiatę św. Piotra i Pawła z XII wieku, stworzoną w stylu romańskim. Z kolei na rynku Starego Miasta w 1922 roku zbudowano kościół kopułowy św. Teresy od Dzieciątka Jezus, na miejscu poprzedniego drewnianego kościoła św. Klemensa. Również w centrum znajdują się zabytkowe kamienice z XIX i XX wieku.
Między innymi w Kruszwicy nagrano sceny do filmu Jerzego Hoffmana „Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem” z udziałem takich gwiazd polskiego kina jak Anna Dymna, Katarzyna Bujakiewicz, Michał Żebrowski i Małgorzata Foremniak.
Tu kręcono:
Warto zobaczyć w pobliżu...