Kruk Ryszard

Reżyser filmowy urodzony w 1968 roku w Toruniu. Jest absolwentem biologii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Był wieloletnim prezesem Lokalnej Organizacji Turystycznej w Toruniu i członkiem zarządu Kujawsko – Pomorskiej Organizacji Turystycznej. Pomysłodawca i koordynator Toruńskiego Klastra Turystycznego.

Jako producent i reżyser filmowy od wielu lat promuje Toruń, poprzez obrazy o zabytkach i ciekawych ludziach, tworzących klimat i historię miasta.
Niemalże wszystkie filmy dokumentalne Kruka sięgają do na wskroś toruńskich historii. Tak jest w przypadku jego największego, krajowego i międzynarodowego sukcesu, obsypanego nagrodami „Taksówkarza” (2008).
Film zdobył m.in. nagrody na Tourfilm Brazil, UFFoA Festiwal w Ustce, FF Tallin; Festiwalu KULT OFF KINO w TVP Kultura (Nagroda publiczności), FF Opolskie Lamy, Filmowej Górze w Zielonej Górze, Offeliadzie w Gnieźnie i HAPPY END FF w Rzeszowie. Film jest nostalgiczną opowieścią o najstarszym, toruńskim taksówkarzu, panu Henryku Janickim, od 50 lat jeżdżących „na taksówce”.
Postaci, która obrosła w Toruniu specyficznym kultem.

Spore znaczenie ma też dla Kruka świat muzyki. Nakręcił dotychczas trzy filmy o toruńskim środowisku muzycznym. Pierwszy to pełnometrażowy „Homo Musicus” (2012), który był przekrojową wizją toruńskiej sceny muzycznej z Torunia.
Kolejny „Ziggy Dust” (2015), opowiadający historię założyciela legendarnej punkowej grupy Bikini z Torunia.

Najnowszy film Kruka to „Republika. Narodziny legendy, w którym przedstawił historię tzw. „pierwszej Republiki”, istniejącej do chwili samorozwiązania zespołu w 1986 roku.

Ryszard Kruk ma też na koncie dokumenty o zabytkach architektury: „Toruń – klejnot gotyku” (2002), „Katedra Św. Janów” (2004) czy „Park Mużakowski – Muskauer Park” (2005).

Wybrana filmografia

  • 2002 – „Toruń – klejnot gotyku”
  • 2004 – „Katedra Św. Janów”
  • 2005 – „Park Mużakowski – Muskauer Park”
  • 2008 – „Taksówkarz
  • 2012 – „Homo Musicus”
  • 2015 – „Ziggy Dust
  • 2017 – „Republika. Narodziny legendy

Wybrane nagrody i wyróżnienia

MFF „Tour Film 2004” w Poznaniu – nagroda za film „Katedra Św. Janów”, nagroda na Tourfilm Brazil dla filmu „Taksówkarz”, Ustecki Festiwal Filmów UFFoA dla filmu „Taksówkarz”, Festiwal KULT OFF KINO w TVP Kultura – nagroda publiczności dla filmu „Taksówkarz”, MFF Tofifest  – „Złoty Anioł” w konkursie „Lokalizacje” dla filmu „Ziggy Dust” i inne.

Ważna produkcja:

Republika. Narodziny legendy
Ciechowski 1-2

Republika. Narodziny legendy

reż. Ryszard Kruk

pełen artykuł

Miejsca w regionie, związane z postacią:

Toruń
Toruń nocą, fot. Daniel Pach

Produkcje filmowe w regionie, zwiazane z postacią:

Republika. Narodziny legendy
Zdjęcie ilustracja

Republika. Narodziny legendy

reż. Ryszard Kruk

czytaj dalej
Ziggy Dust
Zdjęcie ilustracja

Ziggy Dust

reż. Ryszard Kruk

czytaj dalej
Taksówkarz
Zdjęcie ilustracja

Taksówkarz

reż. Ryszard Kruk

czytaj dalej