Gustaw Kron, aktor teatralny i filmowy, który urodził się 28 października 1930 roku
w Grudziądzu. Był synem aktora i reżysera Edmunda Krona, pseudonim Karski, dyrektora Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie w latach 1951-1962.
Kron już jako 22-latek zaczął występować w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie (1952-1956), a później przez kilka lata grał na deskach Teatru Ludowego i w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. W roku 1969 przeniósł się do Teatru Polskiego we Wrocławiu, a po trzech latach wyjechał, aby występować w Teatrze Studio w Warszawie. Od 1976 do 1990 roku związany był z Teatrem Narodowym w Warszawie.
Aktor w filmach zaczął pojawiać się już od 1958 roku, kiedy to zagrał rolę malarza Rydla w „Kaloszach szczęścia”. Kron znany jest z roli w popularnym serialu Krzysztofa Szmagiera „07 zgłoś się”, gdzie wcielił się w postać Henryka Jagodzińskiego, mordercy żony i szwagierki. Zagrał również restauratora Tokarskiego w produkcji telewizyjnej „Pan na Żuławach”, która przedstawia powojenne losy mieszkańców Żuław oraz w serialu „Stawka większa niż życie”, w którym otrzymał rolę porucznika Waltera.
W dorobku ról filmowych Krona znajdziemy także rolę generała Józefa Malczewskiego w filmie historycznym „Zamach stanu”, jak i postać mecenasa z filmu „Republika nadziei” z 1986 roku. Rok później aktor zagrał barona w filmie Zbigniewa Kuźmińskiego, kostiumowej adaptacji powieści „Między ustami a brzegiem pucharu”.
Aktor zmarł 13 stycznia 2016 roku w Warszawie.
Wybrana filmografia
Wybrane nagrody
XII Kaliskie Spotkania Teatralne – nagroda II stopnia za rolę w „Końcówce”
Miejsca w regionie, związane z postacią: