Korsakow Grażyna

Grażyna Korsakow urodziła się 9 września 1924 roku w Wilnie, wybitna aktorka teatralna od połowy XX wieku związana ze sceną teatralną w Toruniu.

Aktorstwa uczyła się w studium teatralnym w Lublinie, pierwszej placówce otwartej po wojnie w Polsce a egzamin państwowy zdała w Państwowej Szkole Teatralnej w Łodzi, w komisji egzaminacyjnej, zasiadał wówczas Leon Schiller. Jako aktorka zadebiutowała w latach czterdziestych ubiegłego wieku. W latach 1945-1948 występowała na deskach Teatru Miejskiego w Lublinie i Państwowego Teatru w Świdnicy (1948-1950). Z toruńską sceną związała się w 1950 roku, najpierw grając w Teatrach Ziemi Pomorskiej w Bydgoszczy – Toruniu a potem od 1960 do 1997 roku w Teatrze im. Wilama Horzycy.

Jej kujawsko-pomorskim debiutem była rola Bianki w  „Szczyglim zaułku” George’a Bernarda Shawa w reżyserii  Aleksandra Rodziewicza. Przez ponad 50 lat swojej pracy w  toruńskim Teatrze zagrała około 100 ról. Do najważniejszych jej kreacji należy rola Matyldy von Zahnd w ,,Fizykach” (1963) Friedricha Durrenmatta w reżyserii Tadeusza Kozłowskiego, Anny Gottlieb w ,,Pożegnaniu”(1968) Wilama Horzycy spektaklu reżyserowanym przez Hugona Morycińskiego, Bony w „Barbarze Radziwiłłównie” (1975) Alojzego Felińskiego w reżyserii Magdaleny Bączewskiej, Markizy w „Operetce”(1988) Witolda Gombrowicza w reżyserii Krystyny Meissner czy wreszcie Komediantki w „Piosenkach przed trybunałem” (1993)Pierre’a-Jeana de Bérangera  reżyserowanych przez Martę Stebnicką. Ostatnią kreacją aktorki na toruńskiej scenie była rola Burdelmamy w „Operze za trzy grosze” Bertolta Brechta w reżyserii Marty Stebnickiej, spektakl swoją premierę miał w grudniu 1995 roku.

Grażyna Korsakow była wielokrotnie nagradzana na Festiwalach Teatrów Polski Północnej. W 1963 roku za rolę Matyldy von Zahnd w „Fizykach”, w 1964 roku za rolę Dolor w „Śnieżce zbawienia”, w 1970 roku za kreację Marii Lwowny w przedstawieniu „Niespokojna starość” a w roku 1973 za rolę Uczennicy w spektaklu „Lekcja”. W 2009 r. otrzymała Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Aktorka zmarła w Toruniu 25 sierpnia 2014 roku i została pochowana na Cmentarzu św. Jerzego, przy ul. Gałczyńskiego.

Miejsca w regionie, związane z postacią:

Toruń
Toruń nocą, fot. Daniel Pach
Bydgoszcz
Bydgoszcz_004

Bydgoszcz

pełen artykuł