Kcynia

Kcynia to miasto położone 40 km od Bydgoszczy i 80 km na północny wschód od Poznania w północnej części Pojezierza Gnieźnieńskiego na szczycie malowniczego wzgórza morenowego o wysokości 136 m n.p.m.

Miasto jest historyczną stolicą Pałuk – regionu kulturowego, leżącego na obszarze województw: kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego, na północ od Gniezna. Krajobraz Pałuk jest niezwykle piękny i malowniczy, bowiem jest to teren polodowcowy, gdzie rozlewa się około 100 jezior.

Przywilej lokacyjny na prawie niemieckim, wzorowany na Poznaniu i Gnieźnie został miastu nadany w 1262 roku przez księcia Bolesława Pobożnego. Była to pierwsza lokacja miejska na Pałukach i jedna z pierwszych na terenie obecnego województwa kujawsko-pomorskiego. Kcynia była w późnym średniowieczu względnie okazałym miastem, otoczonym murami obronnymi z zamkiem. Aż do zaborów była stolicą powiatu kcyńskiego, odpowiadającego dzisiejszym Pałukom.
W mieście do dziś zachowało się wiele niezwykłych zabytków, jak m.in. późnobarokowy pokarmelicki zespół klasztorny wzniesiony w latach 1778 – 1787 czy kościół farny św. Michała, wzniesiony w 1631 r. w stylu późnogotyckim. Ponadto w mieście zachował się również klasycystyczny dworek z pierwszej połowy XIX wieku, który okala niewielki park. Zabudowa miasta pochodzi głównie z XIX i XX wieku, z wyłączeniem dwóch późnobarokowych domów znajdujących się przy rynku.
Kcynia to również miejsce narodzin wybitnego polskiego naukowca, chemika, metaloznawcy, który wynalazł powszechnie stosowaną do dzisiaj metodę otrzymywania monokrysztatłów krzemu, nazwaną później metodą Czochralskiego, dzięki której możemy korzystać m.in. z takich urządzeń jak myszka do komputera czy telefon.

 

Chcesz odwiedzić to miejsce?

Skorzystaj z nawigacji Google

chcę tu pojechać

Warto zobaczyć w pobliżu...

Pałuki
Bozejewicki 4
Bydgoszcz
Bydgoszcz_004

Bydgoszcz

pełen artykuł