Reżyser, scenarzysta, producent. Urodził się w Toruniu 30 grudnia 1965 roku. Początkowo studiował polonistykę na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w swym rodzinnym mieście. W 1990 roku ukończył Wydział Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Studiował również w National Film and Television School w Londynie. W 2007 roku został uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Torunia – Flisakiem.
Wyreżyserował 11 etiud szkolnych (fabularnych, dokumentalnych, telewizyjnych i ćwiczeń technicznych). Zaczął od „L’Amour, czyli życie jest trudne” w 1986 roku, a dokumentalna etiuda „Rejestracja” z 1988 roku przyniosła reżyserowi nagrody w Paryżu i Nimes. W roku 1989 szkolna „Wstęga Möbiusa” otrzymała nominację
do studenckiego Oscara oraz nagrody w Paryżu, Nimes, Tel Avivie i Edynburgu.
W latach 90. Karwowski przeniósł się do Francji. Założył własną firmę producencką o nazwie Moon Movies, w ramach której wyreżyserował
ponad 170 reklam telewizyjnych. Realizował produkcje reklamowe dla Daewoo, Danone, Grants, GSM Plus, Jelfa, Johnson & Johnson, KRKA, LOT, Lotto, MK Cafe, Nestle, Old Spice, PZU, Unilever, US PHARMACIA, Van den Bergh Foods i innych.
Jego reklamy otrzymały wiele nagród na branżowych festiwalach.
Debiutem pełnometrażowym Karwowskiego był thriller „Novembre” („Listopad”) w 1992 roku, ze zdjęciami Pawła Edelmana. Obraz opowiada historię młodej, wrażliwej dziewczyny, która czuje się osaczona przez zło dostrzegane dookoła.
W filmie wystąpili m.in.: Marine Delterme, Bartłomiej Topa, Zbigniew Zapasiewicz czy Judith Henry. Karwowski otrzymał za reżyserię tego filmu nagrodę Fundacji Kultury Polskiej na Festiwalu Filmowym w Gdyni.
W 1995 był producentem filmu Jana Jakuba Kolskiego “Grający z talerza”.
Potem skoncentrował się ponownie na realizacji reklam i pracy w Moon Movies.
Na duży ekran wrócił dopiero w 2006 roku filmem fabularnym „Południe – Północ” z Agnieszką Grochowską, Borysem Szycem i Robertem Więckiewiczem (grającym w nim aż pięć epizodycznych ról). To poetycka opowieść o młodym zakonniku Jakubie (Szyc), który odkrywa, że ma raka mózgu. Postanawia więc spędzić ostatnie chwile życia poza klasztorem. Wyrusza nad morze i po drodze spotyka 21-letnią Julię (Grochowska), z którą kontynuuje podróż ku krańcowi życia.
Dwa lata później powstała komedia romantyczna „Mała Wielka Miłość”
ze znakomitymi zdjęciami Arkadiusza Tomiaka. W kręconym w Los Angeles i Warszawie filmie wystąpili Joshua Leonard („The Blair Witch Project”), Agnieszka Grochowska, Michael Dunn („Star Trek”) i Robert Foster (nominowany do Oscara
za „Jackie Brown” Quentina Tarantino). Film doczekał się także wersji serialowej.
W 2011 Karwowski wyreżyserował ostatni dotychczas pełnometrażowy film
pt.”Kac Wawa”.
Filmowiec ma też na koncie niezależny film dokumentalny, ściśle związany z województwem kujawsko-pomorskim, a konkretnie z historią jego rodziny z podtoruńskiego Grębocina. „Doktor” z 2009 roku opowiada o dziadku reżysera, grębocińskim lekarzu doktorze Ottonie Karwowskim.
Wybrana filmografia
Wybrane nagrody i wyróżnienia
Nagroda Stowarzyszenia „Kina Polskie” – Srebrny Bilet dla filmu „Mała wielka miłość”, MFF Tofifest – Nagroda Prezydenta Miasta Torunia Flisak, FF „Wakacyjne kadry” w Cieszynie – „Złota Podkowa” za najlepszy film w konkursie filmów fabularnych, Festiwal Filmowy w Gdyni – Nagroda Fundacji Kultury Polskiej, Tel-Aviv International Student Film Festival – Nagroda Główna MFFD Edynburg – nagroda dla najlepszego filmu, Festiwal Szkół Filmowych w Nimes – nagroda za scenariusz i inne.
Miejsca w regionie, związane z postacią: