Karbala

reż. Krzysztof Łukaszewicz

Film Krzysztofa Łukaszewicza przedstawia autentyczne wydarzenia z szyickiej rebelii w Iraku do jakiej doszło w 2004 roku – bitwę w Karbali, w której wzięli udział żołnierze z Polskiego Kontyngentu Wojskowego, wchodzącego w skład Wielonarodowej Dywizji Centrum – Południe.

Film był inspirowany faktami, bitwą, której szczegóły przez lata były trzymane w tajemnicy – Amerykanie utajnili udział polskich sił w bitwie o Karbalę, sukces przypisały siłom irackiej armii.

Piechcin w Karbali

Zarówno „Karbala”, jak i serial „Misja Afganistan” wykorzystały plenery w kamieniołomach wapieni jurajskich w kujawsko – pomorskim Piechcinie w pobliżu Barcina.

Ciekawostki

  • Film inspirowany jest prawdziwą historią ppłk. Grzegorza Kaliciaka, który w 2004 roku dowodził oddziałem polskich i bułgarskich żołnierzy w Karbali. Jako uczestnik tamtych wydarzeń był również konsultantem merytorycznym „Karbali”.
  • Kaliciak jest pierwowzorem głównego bohatera filmu, którego gra Bartłomiej Topa.

Metryczka filmu

„Karbala”

Polska 2015, 111’

Reżyseria: Krzysztof Łukaszewicz

Scenariusz: Krzysztof Łukaszewicz

Zdjęcia: Arkadiusz Tomiak

Muzyka: Cezary Skubiszewski

Produkcja: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie

Obsada: Bartłomiej Topa, Hristo Szopov, Antoni Królikowski, Michał Żurawski, Leszek Lichota, Tomasz Schuchardt i inni.

Wybrane nagrody i wyróżnienia

Festiwal Filmowy w Gdyni – nagroda australijskich dystrybutorów Złoty Kangur, MFF Tofifest – Nagroda Złoty Anioł dla najlepszego filmu polskiego, Festiwal Filmu Polskiego w Chicago – nagroda Specjalna Jury i  nagroda publiczności, Stowarzyszenie Polskich Autorów Zdjęć Filmowych – Nagroda PSC, Polskie Nagrody Filmowe
Orzeł – nagroda w kategorii najlepsze zdjęcia, Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego „Off Camera” w Krakowie – Nagroda dla najlepszego aktora w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych i inne.

Miejsca w regionie, związane z produkcją:

Piechcin
Piechcin 4