Jestem

reż. Dorota Kędzierzawska

Dorota Kędzierzawska potrafi opowiadać zwykłe historie w niezwykły, poetycki sposób, pokazując rzeczywistość widzianą oczami dziecka, małych bohaterów jej filmów. Tak samo jest w filmie „Jestem”.

Film jest opowieścią o jedenastolatku, który po przypadkowej ucieczce z domu dziecka, nie szukany przez nikogo, nie oczekiwany przez matkę, u której chciał zamieszkać, zostaje sam ze sobą. Kundel (przezwisko głównego bohatera) nie skarży się na swój los, tylko stara się zmierzyć z życiem na własny rachunek, mając mimo wszystko świadomość istnienia innego, lepszego świata.
Znajduje swój „dom” na opuszczonej, wielkiej, starej barce. Zaprzyjaźnia się z dziewczynką mieszkającą nieopodal w prawdziwym, dostatnim domu.
To przypadkowe spotkanie przynosi ze sobą pierwsze zauroczenie.

Piękne Chełmno

Kędzierzawska ponownie kręciła swój film w Chełmnie, głównie na ulicach miasta. Wykorzystano m.in. ulice: Dominikańską, Rynkową, Styczniową, Świętego Ducha, Toruńską, a także bramy i prywatne kamienice. Niektóre ujęcia kręcono również nad Jeziorem Starogrodzkim, w okolicach dworca i w kościele Piotra i Pawła.

Ciekawostki

  • Młodzi chełmnianie, którzy zagrali w filmie “Jestem”, zostali zaproszeni przez reżyserkę na premierę filmu podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni.
  • Poza Chełmnem film kręcono również w Toruniu i Kozielcu – tu w domu z czerwonej cegły stojącym nad Wisłą Państwa Kampińskich.
  • Reżyserka jeszcze kilka razy wróciła do województwa kujawsko – pomorskiego kręcić zdjęcia do swoich filmów. Jednym z filmów były „Wrony”, w którym wykorzystała uliczki Starego Miasta oraz willę przy ulicy Mickiewicza 12. Drugim był film „Jutro będzie lepiej”, w którym wykorzystane zostały zabytkowe pomieszczenia dworca kolejowego w Aleksandrowie Kujawskim, m.in.dawna sala rewizyjna, pokoje carskie, dawna sala restauracyjna oraz hol główna.
  • Obok Kędzierzawskiej z miasto zagrało również w serialu „Belfer” (chełmiński cmentarz), w „Ziarnie prawdy| w reżyserii Borysa Lankosza ( głównie sekwencje z Robertem Więckiewiczem), w japońskiej produkcji „Persona non grata” czy w kilku ujęciach kultowego serialu „Czterej pancerni i pies”.

Metryczka filmu

„Jestem”

Polska 2005, 93’

Reżyseria: Dorota Kędzierzawska

Scenariusz: Dorota Kędzierzawska

Zdjęcia: Artur Reinhart

Muzyka: Michael Nyman

Producent: Artur Reinhart

Produkcja: Telewizja Polska – Agencja Filmowa, Kid Film, Studio Produkcyjne Orka, Panavision Polska

Obsada: Agnieszka Nagorzycka, Piotr Jagielski, Edyta Jungowska, Barbara Szkałuba, Agnieszka Podsiadlik, Janusz Chabior, Przemysław Bluszcz i inni.

Wybrane nagrody i wyróżnienia

Festiwal Filmowy w Gdyni: nagroda za zdjęcia, muzykę, dźwięk, Nagroda Publiczności Silver Screen, Nagroda Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej dla Doroty Kędzierzawskiej, Międzynarodowy Festiwal Sztuki Operatorskiej „Camerimage” w Łodzi – Nagroda Główna na Przeglądzie Filmów Polskich dla Artura Reinharta, Nagroda Klubu Krytyki Filmowej SDP Syrenka Warszawska – w kategorii filmu fabularnego, Polskie Nagrody Filmowe Orzeł za najlepsze zdjęcia, Berlinale – Nagroda Specjalna Jury Kinderfilmfest i inne.

Miejsca w regionie, związane z produkcją:

Chełmno
CHELMNO STARE MIASTO
Toruń
Toruń nocą, fot. Daniel Pach