Jarosław Felczykowski

Jarosław Felczykowski urodził się 1963 roku w Toruniu, gdzie uczęszczał do III Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu. Jest absolwentem Studium Aktorskiego Teatrów Lalkowych w Będzinie.

Aktor od początku swojej kariery scenicznej w 1986 roku związany jest z Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu.

Na dużym i srebrnym ekranie widzieliśmy go w „Dublerach” Marcina Ziębińskiego (2006) oraz w serialu, który kręcono m.in. w Toruniu, „Lekarze” w reż. Marcin Wrony (2013). Wystąpił też w dwóch niezależnych filmach toruńskich reżyserów – „PanoptikonMarcina Gładycha i „Caissa” Marcela Woźniaka (oba 2011).

Stworzył wiele wyjątkowych kreacji aktorskich. Do jego najważniejszych należą m.in.: Kazio Mazurkiewicz w ”Żołnierzu królowej Madagaskaru” w reżyserii Piotra Cieplaka w 1990 roku, Wacława w „Zemście” Aleksandra Fredry w reżyserii Krystyny Meissner w 1994 roku, Czepca i Rycerza Czarnego w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Krystyny Meissner w 1996 roku, Podkolesina w „Ożenku” Mikołaja Gogola w reżyserii Marka Fiedora w 1997 roku, Helmucika w sztuce Ingmara Villqista „Helmucik” w reżyserii Pawła Łysaka w 2002 roku, Jermołaja Łopachina w „Wiśniowym sadzie” Antoniego Czechowa  w reżyserii Andrzeja Bubienia w roku 2004, Ja według Iwana Wyrypajewa w reżyserii Wiktora Ryżakow w roku 2005 i Leona Węgorzewskiego/Edgara Wałpora w „Śniegu” Stanisława Ignacego Witkiewicza w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego w 2009 roku.

Spektrum działalności Jarosława Felczykowskiego jest wszechstronne. Bowiem obok kariery artystycznej jest autorem wielu sztuk i piosenek dla dzieci, prowadził również cykliczne audycje w toruńskim „Radio GRA”, a w latach 2002-2009 reżyserował i prowadził charytatywne „Koncerty Uniwersyteckie” Uniwersytetu Mikołaja Kopernika na rzecz domu pomocy dla dzieci w Grabiu.

Jego praca i talent wielokrotnie zdobywały uznanie krytyków i publiczności, co odzwierciedla ilość otrzymanych nagród.

Wybrana filmografia

2006 – „Dublerzy” reż. Marcin Ziębiński
2006 – „Dublerzy” (serial)
2011- „Panoptikon” reż. Marcin Gładych
2011 – „Caissa” reż. Marcel Woźniak
2012 – 2014 – „Lekarze”  (serial)

Wybrane nagrody i wyróżnienia

I Nagroda jury I OF Komedii w Tarnowie za rolę Podkolesina w „Ożenku” Mikołaja Gogola w Teatrze im. Horzycy w Toruniu, Nagroda Jednego Widza, WILAM dla Najpopularniejszego Aktora Teatru im. Wilama Horzycy, Nagroda Uniwersytetu Mikołaja Kopernika dla autora największego wydarzenia artystycznego sezonu 2015/2016 w Teatrze im. Wilama Horzycy, Nagroda dyrektora Wydziału Kultury UW w Toruniu, Nagroda Marszałka woj. Kujawsko-Pomorskiego i inne.

Ważna produkcja:

Lekarze

reż. Filip Zylber, Marcin Wrona

pełen artykuł

Miejsca w regionie, związane z postacią:

Produkcje filmowe w regionie, zwiazane z postacią:

Lekarze

reż. Filip Zylber, Marcin Wrona

czytaj dalej

Caissa

reż. Marcel Woźniak

czytaj dalej

Panoptikon

reż. Marcin Gładych, Krystian Wieczyński

czytaj dalej