Górzno

Górzno to miasto położone w powiecie brodnickim na obszarze Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Prawa miejskie otrzymało w 1385 roku.

Pierwsze wzmianki o Górznie pochodzą z 1239 roku. Od XIV wieku było miastem biskupim, co miało znaczący wpływ na rozwój miasta. Ówcześni mieszkańcy zajmowali się rolnictwem, rybołówstwem, rzemiosłem oraz drobnym lokalnym handlem, gdyż miasto znajdowało się z dala od głównych szlaków handlowych. Górzno poważnie ucierpiało z rąk krzyżackich w czasie Wielkiej Wojny z Zakonem. Ponowny rozwój miasta przypadł na wiek XVI.

Do najważniejszych zabytków Górzna należą barokowo-klasycystyczny kościół św. Krzyża z przełomu XVIII i XIX wieku, zaadoptowany na dom kultury neogotycki kościół ewangelicki, którego budowę ukończono  1877 roku, średniowieczne założenie położonego 40 m nad lustrem wody prostokątnego rynku, zabudowa dawnego młynu oraz domu – Wapionka oraz zabytkowe drewniane i drewniano-murowane domu z przełomy XVIII i XIX wieku.

W Górznie powstawały zdjęcia do debiutu reżyserskiego Xawerego Żuławskiego filmu „Chaos”, który swoją premierę miał w 2005 roku.

Tu kręcono:

Chaos
Chaos2

Chaos

reż. Xawery Żuławski

pełen artykuł

Chcesz odwiedzić to miejsce?

Skorzystaj z nawigacji Google

chcę tu pojechać

Produkcje filmowe, zwiazane z tym miejscem:

Chaos
Zdjęcie ilustracja

Chaos

reż. Xawery Żuławski

czytaj dalej