Gładych Marcin

Fotografik, reżyser filmowy, twórca prac graficznych i multimedialnych, człowiek wszechstronnie utalentowany. Gładych urodził się w 1963 roku.
W latach 90- tych XX wieku współpracował jako fotografik z wieloma polskimi magazynami mody i miesięcznikami.
Był niewątpliwym liderem i inspiratorem powstania prężnego, toruńskiego środowiska filmów niezależnych.
Jego twórczość miała również duże znaczenie dla budowy tożsamości historycznej torunian.

W pierwszych latach XXI wieku przeprowadził się z Warszawy do Torunia i rozpoczął drogę ku filmowi. W 2006 roku powołał do życia Festiwal Filmów z Diaskopu –wydarzenie łączące w sobie film, video – art i performance.

W 2007 roku Gładych wyreżyserował „filozoficzny spektakl multimedialny” pt. „Gyom, Tat, E(eeee)tam” oparty na bajkach Leszka Kołakowskiego.
W 2009 roku powstały jego pierwsze filmy krótkometrażowe: dokument o Teatrze Wiczy „Jadą z Mrożkiem” oraz fabularne etiudy
„Trzy życzenia” i „Fire Women”. Filmy prezentowano na wielu festiwalach: w tym MFF Tofifest, International Kansk Video Festival w Rosji, Chicago Short Film Festival w Stanach Zjednoczonych czy International Independent Film Festival Anonimul w Rumunii.

Wielkim wydarzeniem stały się jego „Hakerzy Wolności” z 2010 roku
oraz „Panotpikon”, które nie tylko ukazały niezwykle ważne wydarzenia, ale i wpłynęły na kształt i budowę tożsamości toruńskiego środowiska filmowego.
Film „Hakerzy Wolności”, przyniósł Marcinowi Gładychowi pierwszy ogólnopolski sukces – nagrodę Prix Festiwalu Filmów Historycznych w Zduńskiej Woli (2012).
Film pokazywano na festiwalach w Polsce i we Włoszech. Dokument miał pokaz specjalny w Parlamencie Europejskim, a z projektem „Filmy z Serca Polski” stworzonym przez Fundację Biuro Kultury, objechał 16 polskich miast w Polsce. W 2010 roku, reżyser otrzymał za wkład w rozwój lokalnego kina nagrodę Prezydenta Miasta Torunia – Flisaka.

W tym samym roku premierę miał jego film, pełnometrażowy, fabularyzowany dokument „Panoptikon”, zwany „pierwszym polskim filmem społecznościowym”. Nakręcony wspólnie z Krystianem Wieczyńskim obraz opowiada o 100 latach
z historii Torunia, widzianych przez pryzmat ludzi więzionych  w toruńskim areszcie śledczym – Okrąglaku.

W 2017 roku podczas 15. edycji MFF Tofifest premierę miał najnowszy dokument biograficzny w reżyserii Gładycha i Adama Fisza pt. „Smugi”. Film opowiada o barwnym, wielopokoleniowym rodzie Smużnych, znanych toruńskich artystów. Marcin Gładych przeżył pokaz „Smug” zaledwie o kilka dni.
Zmarł po ciężkiej chorobie 26 października 2017 roku.

Nieukończony pozostał jego ostatni film „Trzynasty miesiąc”, który miał opowiadać o Brunonie Schulzu i jego sztuce.

Wybrana filmografia

Wybrane nagrody i wyróżnienia

Festiwal Filmów Historycznych w Zduńskiej Woli – Grand Prix, MFF Tofifest – Nagroda Prezydenta Miasta Torunia – Flisak i inne.

Ważna produkcja:

Panoptikon
Panoptikon 8

Panoptikon

reż. Marcin Gładych, Krystian Wieczyński

pełen artykuł

Miejsca w regionie, związane z postacią:

Toruń
Toruń nocą, fot. Daniel Pach

Produkcje filmowe w regionie, zwiazane z postacią:

Panoptikon
Zdjęcie ilustracja

Panoptikon

reż. Marcin Gładych, Krystian Wieczyński

czytaj dalej
Hakerzy wolności
Zdjęcie ilustracja

Hakerzy wolności

reż. Marcin Gładych

czytaj dalej