Gdy przyjdzie mi ten świat porzucić

reż. Mateusz Buława

Film to relacja z jednego dnia z życia w zakładzie kremacji zwłok.
Młody filmowiec 19 – letni autor reżyser Mateusz Buława proponuje widzowi podróż na granicę świata doczesnego i śmierci, opowiadając o tym z delikatnością i szacunkiem dla trudnego tematu.

Film dokumentuje niełatwą, wymagającą niekiedy żelaznych nerwów, codzienność pracowników bydgoskiego zakładu pogrzebowego Włodzimierza Wełnowskiego, którzy muszą życiowe dramaty swoich klientów godzić z bezduszną, lecz konieczną biurokracją. Zazwyczaj cierpliwych i empatycznych, spotykamy w szczerej rozmowie między sobą.

Bydgoszcz od innej strony

Zdjęcia do filmu powstawały w siedzibie firmy Całodobowe Usługi Pogrzebowe Włodzimierza Wełnowskiego w Bydgoszczy, przy ulicy Chwytowo 20
oraz przy Placu Poznańskim.

Ciekawostki

Buława w 2013 roku nakręcił wielokrotnie nagradzany „Motylkowy szpital” – historię chłopców zmagających się z nowotworem w bydgoskim Centrum Onkologii.


Metryczka filmu

„Gdy przyjdzie mi ten świat porzucić”

Polska 2015, 10’

Reżyseria: Mateusz Buława

Produkcja: Bydgoska Kronika Filmowa, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Obsada: Dariusz Bethke, Damian Sobiczewski, Włodzimierz Wełnowski

Wybrane nagrody i wyróżnienia

FF Skierniewice –  Nagroda Główna Szarlotka, 7. Praski Festiwalu Filmów Młodzieżowych w Warszawie – Nagroda Specjalna Magazynu „Ekspres Reporterów”, 13. FF w Kochanowskim w Warszawie – Grand Prix, Festiwal Dozwolone do 21, Warszawa – Grand Prix, Festiwal Filmowy Klaps Bydgoszcz – I nagroda, MFF Tofifest – udział w konkursie „Lokalizacje”, Festiwal OKFA w Koninie – III Nagroda i inne.

 

Ważne postacie

Buława Mateusz
Mateusz Buława

Buława Mateusz

biogram

Miejsca w regionie, związane z produkcją:

Bydgoszcz
Bydgoszcz_004

Bydgoszcz

pełen artykuł

Postacie związane z tą produkcją filmową:

Buława Mateusz

czytaj dalej