Felczykowski Jarosław

Jarosław Felczykowski urodził się 1963 roku w Toruniu, gdzie uczęszczał do III Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu. Jest absolwentem Studium Aktorskiego Teatrów Lalkowych w Będzinie.

Aktor od początku swojej kariery scenicznej w 1986 roku związany jest z Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu.

Na dużym i srebrnym ekranie widzieliśmy go w „Dublerach” Marcina Ziębińskiego (2006) oraz w serialu, który kręcono m.in. w Toruniu, „Lekarze” w reż. Marcin Wrony (2013). Wystąpił też w dwóch niezależnych filmach toruńskich reżyserów – „PanoptikonMarcina Gładycha i „Caissa” Marcela Woźniaka (oba 2011).

Stworzył wiele wyjątkowych kreacji aktorskich. Do jego najważniejszych należą m.in.: Kazio Mazurkiewicz w ”Żołnierzu królowej Madagaskaru” w reżyserii Piotra Cieplaka w 1990 roku, Wacława w „Zemście” Aleksandra Fredry w reżyserii Krystyny Meissner w 1994 roku, Czepca i Rycerza Czarnego w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Krystyny Meissner w 1996 roku, Podkolesina w „Ożenku” Mikołaja Gogola w reżyserii Marka Fiedora w 1997 roku, Helmucika w sztuce Ingmara Villqista „Helmucik” w reżyserii Pawła Łysaka w 2002 roku, Jermołaja Łopachina w „Wiśniowym sadzie” Antoniego Czechowa  w reżyserii Andrzeja Bubienia w roku 2004, Ja według Iwana Wyrypajewa w reżyserii Wiktora Ryżakow w roku 2005 i Leona Węgorzewskiego/Edgara Wałpora w „Śniegu” Stanisława Ignacego Witkiewicza w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego w 2009 roku.

Spektrum działalności Jarosława Felczykowskiego jest wszechstronne. Bowiem obok kariery artystycznej jest autorem wielu sztuk i piosenek dla dzieci, prowadził również cykliczne audycje w toruńskim „Radio GRA”, a w latach 2002-2009 reżyserował i prowadził charytatywne „Koncerty Uniwersyteckie” Uniwersytetu Mikołaja Kopernika na rzecz domu pomocy dla dzieci w Grabiu.

Jego praca i talent wielokrotnie zdobywały uznanie krytyków i publiczności, co odzwierciedla ilość otrzymanych nagród.

Wybrana filmografia

  • 2006 – „Dublerzy” reż. Marcin Ziębiński
  • 2006 – „Dublerzy” (serial)
  • 2011 – „Panoptikon” reż. Marcin Gładych
  • 2011 – „Caissa” reż. Marcel Woźniak
  • 2012-2014 – „Lekarze”  (serial)

Wybrane nagrody i wyróżnienia

I Nagroda jury I OF Komedii w Tarnowie za rolę Podkolesina w „Ożenku” Mikołaja Gogola w Teatrze im. Horzycy w Toruniu, Nagroda Jednego Widza, WILAM dla Najpopularniejszego Aktora Teatru im. Wilama Horzycy, Nagroda Uniwersytetu Mikołaja Kopernika dla autora największego wydarzenia artystycznego sezonu 2015/2016 w Teatrze im. Wilama Horzycy, Nagroda dyrektora Wydziału Kultury UW w Toruniu, Nagroda Marszałka woj. Kujawsko-Pomorskiego i inne.

Ważna produkcja:

Lekarze
Szpital Alicji

Lekarze

reż. Filip Zylber, Marcin Wrona

pełen artykuł

Miejsca w regionie, związane z postacią:

Toruń
Toruń nocą, fot. Daniel Pach

Produkcje filmowe w regionie, zwiazane z postacią:

Lekarze
Zdjęcie ilustracja

Lekarze

reż. Filip Zylber, Marcin Wrona

czytaj dalej
Caissa
Zdjęcie ilustracja

Caissa

reż. Marcel Woźniak

czytaj dalej
Panoptikon
Zdjęcie ilustracja

Panoptikon

reż. Marcin Gładych, Krystian Wieczyński

czytaj dalej