Władysław Dworkowski był przedwojennym producentem filmowym,
który prowadził bydgoską wytwórnię filmową Dworkowski – Film.
Urodzony w Bydgoszczy w 1878 roku Dworkowski był również reżyserem filmowym i teatralnym, wykładowca uniwersytecki. Właściciel sieci kin i reprezentant polskich właścicieli kin w Europie.
Wykształcony w berlińskiej Królewskiej Szkole Dramatycznej, był przez lata reżyserem teatru miejskiego w Bremie, a potem wykładowcą na Uniwersytecie Berlińskim. Po odzyskaniu niepodległości wrócił do ojczyzny. W 1920 zamieszkał w Poznaniu, następnie przeniósł się do Bydgoszczy i w 1926 założył wytwórnię filmową Dworkowski – Film, która mieściła się przy ul. Gdańskiej 165. Prowadził też wypożyczalnię filmów Dewako – Film i przejął sieć bydgoskich i toruńskich kin.
Był delegatem polskiego Związku Polskich Zrzeszeń Teatrów Świetlanych na międzynarodowy kongres kinematograficzny w Berlinie.
Filmy produkował w koprodukcjach z kontrahentami z Warszawy, Niemiec i Austrii. Najlepszym okresem wytwórni były lata 1928 – 1930. Pierwszym filmem wytwórni była „Magdalena” w reżyserii Konstantego Meglickiego, będąca „dramatem erotyczno-salonowym”, a premiera filmu odbyła się 18 maja 1929 w Bydgoszczy. Kolejny film wytwórni to „Z dnia na dzień” (1929) oparty o popularną ówcześnie powieść Ferdynanda Goetla o wojnie polsko-bolszewickiej, wyreżyserowany przez Józefa Lejtesa. Obraz wyświetlano potem w Niemczech i we Francji pod nazwą „Maroussia”.
Trzecim filmem wytwórni była produkcja polsko-niemiecka pt. „Przewodnik z Zakopanego”. Film kręcono w plenerach tatrzańskich i wielokrotnie zmieniano nazwę. Film zrujnował Dworkowskiego i spowodował zamknięcie firmy. Dworkowski zmarł po wojnie, w dolnośląskim Bolesławcu jako dyrektor tamtejszego kina „Orzeł”.
Niestety, żadna z kopii filmów Dworkowski – Film nie dotrwała do naszych czasów.
Wybrana filmografia
Miejsca w regionie, związane z postacią: