Dworkowski Władysław

Władysław Dworkowski był przedwojennym producentem filmowym,
który prowadził bydgoską wytwórnię filmową Dworkowski – Film. 

Urodzony w Bydgoszczy w 1878 roku Dworkowski był również reżyserem filmowym i teatralnym, wykładowca uniwersytecki. Właściciel sieci kin i reprezentant polskich właścicieli kin w Europie.

Wykształcony w berlińskiej Królewskiej Szkole Dramatycznej, był przez lata reżyserem teatru miejskiego w Bremie, a potem wykładowcą na Uniwersytecie Berlińskim. Po odzyskaniu niepodległości wrócił do ojczyzny. W 1920 zamieszkał w Poznaniu, następnie przeniósł się do Bydgoszczy i w 1926 założył wytwórnię filmową Dworkowski – Film, która mieściła się przy ul. Gdańskiej 165. Prowadził też wypożyczalnię filmów Dewako – Film i przejął sieć bydgoskich i toruńskich kin.
Był delegatem polskiego Związku Polskich Zrzeszeń Teatrów Świetlanych na międzynarodowy kongres kinematograficzny w Berlinie.

Filmy produkował w koprodukcjach z kontrahentami z Warszawy, Niemiec i Austrii. Najlepszym okresem wytwórni były lata 1928 – 1930. Pierwszym filmem wytwórni była „Magdalenaw reżyserii Konstantego Meglickiego, będąca „dramatem erotyczno-salonowym”, a premiera filmu odbyła się 18 maja 1929 w Bydgoszczy. Kolejny film wytwórni to Z dnia na dzień” (1929) oparty o popularną ówcześnie powieść Ferdynanda Goetla o wojnie polsko-bolszewickiej, wyreżyserowany przez Józefa Lejtesa. Obraz wyświetlano potem w Niemczech i we Francji pod nazwą „Maroussia”.

Trzecim filmem wytwórni była produkcja  polsko-niemiecka pt. „Przewodnik z Zakopanego”. Film kręcono w plenerach tatrzańskich i wielokrotnie zmieniano nazwę. Film zrujnował Dworkowskiego i spowodował zamknięcie firmy. Dworkowski zmarł po wojnie, w dolnośląskim Bolesławcu jako dyrektor tamtejszego kina „Orzeł”.

Niestety, żadna z kopii filmów Dworkowski – Film nie dotrwała do naszych czasów.

Wybrana filmografia

  • 1929 – „Magdalena”
  • 1929 – „Z dnia na dzień”
  • 1930 – „Przewodnik z Zakopanego”

Miejsca w regionie, związane z postacią:

Bydgoszcz
Bydgoszcz_004

Bydgoszcz

pełen artykuł